5 rad od nejlepších. Legendární jachtař Bouwe Bekking o systému hlídek na moři

Autor: Bouwe Bekking / Andy Rice (Yachting World) 31.5.2023 Článek Skippers Club lock
Legendární skipper Bouwe Bekking se s Andym Ricem pro časopis Yachting World podělil o své tipy, jak vést na moři efektivní systém hlídek. Můžete se inspirovat a na příští regatě nebo náročné plavbě šetřit síly a plout bezpečně.
5 rad od nejlepších. Legenda Bouwe Bekking o systému hlídek na moři

Bouwe Bekking je na světě už dost dlouho na to, aby si pamatoval "staré špatné časy“ nepřetržitého vyvažování na lodi Mumm 36 při závodech Admiral's Cup. V dnešní době už život většiny posádek nebývá tak krutý, ale stále je tu to všudypřítomné dilema výkon versus nepohodlí.

Systémy hlídek jsou důležitou součástí této rovnice a existuje několik variant, se kterými stojí za to experimentovat, když hledáte ideální kompromis mezi dosažením maximální rychlosti v daném okamžiku a zajištěním odpočaté posádky na další dny závodu.

Při offshore závodech je důležité mít na paměti staré známé klišé: "je to maraton, ne sprint".

A zde je Bouweho 5 nejlepších tipů pro efektivní systém hlídek, které vás dovedou do cíle v dobré kondici.

1. 4 ON, 4 OFF

Při posledním závodě Rolex Fastnet Race, který jsem absolvoval (v roce 2021 na palubě VO70 I Love Poland), jsme jeli podle klasického schématu "čtyři na palubě, čtyři dole". Takže jsme každé čtyři hodiny provedli kompletní výměnu posádky.

Myslím, že je to nejjednodušší systém na dodržování a pochopení. Nevýhodou na delší plavbě je, že ranní hlídku mají stále stejní lidé a večerní hlídku vždy jiná skupina.

Takže variantou je metoda ze staré školy 4/6, kdy jste měli čtyři hodiny noční a šest hodin denní hlídky. Ale myslím, že šest hodin je obecně příliš dlouhá doba – je docela těžké udržet potřebnou intenzitu, když závodíte vážně, a lidé se prostě unaví, zejména trimeři.

Tým Brunel

Tým Brunel Bouwe Bekkinga v závodě Volvo Ocean Race

Pokud je to celé automatizované, není to problém, ale pak se lidé mohou skutečně trochu nudit, i když to zní šíleně. Takže i to je faktor, který je třeba mít na paměti. Vyzkoušet proto můžete mé další tipy.

Skippers Club
lockPrémiový obsah

Pro odemčení celého článku je nutné být členem Boatsafe Skippers Clubu.

Více informací

Již jste členem? Přihlaste se zde a čtěte dál.