Chorvatsko 2023. Co zdražilo a v čem je jachting a cestování letos jednodušší?

Autor: Daniela Jírová 21.4.2023 Článek
Chorvatsko má dvě zásadní novinky –⁠ vstup do Schengenského prostoru a zavedení eura. Zdražily služby a rostly ceny v obchodech? Co se zbylými kunami? A jak se pro jachtaře mění celní odbavení?
Chorvatsko 2023. Co zdražilo a je jachting a cestování jednodušší?

Chorvatsko je nejoblíbenějším jachtařským revírem i místem, kde řada Čechů tráví dovolenou. Pojďme se podívat na všechny změny v přehledném průvodci pro cestu do Chorvatska v roce 2023:

1. Kolony na hranicích

Odjezd v noci, o den dříve, objezdová trasa po okreskách…kaňka, která kazila jinak pohodovou cestu. Té jsme se od ledna definitivně zbavili a hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem projedete bez problémů a zdržení jako jakékoliv hranice uvnitř EU. Stejně jednoduše teď projdete ven z letiště.

Protože jde stále o přechod hranic, i když bez kontrol, je vhodné mít s sebou doklady (a to včetně dětí) a dodržovat pravidla.

Pozor ale při průjezdu na země, které teď tvoří vnější Schengenskou hranici –⁠ Srbsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu. Tam se naopak očekává přitvrzení a kontroly by měly být přísnější.

Hranice Chorvatsko

Noční můra je pryč –⁠ hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem projedete bez problémů

2. Mýtnice

I když jsme se zbavili front na hranicích, další vás stále čekají na mýtných branách. Chorvaté sice hledají cestu, jak to změnit, ale do konce roku 2024 nás žádné změny nečekají. Do budoucna by stále cenu určovaly ujeté kilometry (nikoliv paušál), ale systém bude plně elektronický.

Dobrou zprávou je, že výše mýta zůstává zhruba stejná a ke zdražení nedošlo.

TIP Aktuální cenu za cestu i omezení na dálnicích v Chorvatsku si můžete prohlédnout a spočítat na interaktivní mapě.

Jak ušetřit na cestě do Chorvatska? Zkuste si pořídit ENC “krabičku”

A proč ji využít? Jsou dva pádné důvody:

Využití speciálních pruhů na mýtnicích a průjezd bez kolon

Téměř 22 % sleva na mýtné

Zjistěte více o tom, kde a jak ENC zakoupit a jak ji používat.

Mýtná brána Chorvatsko

Prázdné mýtní brány jsou zatím nesplněným snem

3. Eura, kuny a zdražování

Přechod na euro v kombinaci s bezprecedentní inflací (až 14 %) s cenami trochu zahýbaly. V médiích se můžeme dočíst až hororové zprávy, ale skutečnost není tak dramatická. I v ČR zdražily některé komodity až o 40 %, takže je "chorvatské zdražení" spojené s inflací logické.

Chorvaté zároveň vyčkávali a spojili zdražení až s přechodem na euro. Vláda nicméně v zaváděcím období zafixovala kurz (1 euro = cca 7,5 kun), takže by nemělo docházet k umělému navyšování, a snaží se využívat i další nástroje.

Výhodou je pro nás také příznivý kurz eura, takže zdražení nakonec není tak bolestivé. Příznivé jsou teď i ceny nafty/benzínu.

Ceny v chorvatských obchodech a restauracích

Rostoucí ceny v restauracích i obchodech jsou terčem kritiky už mnoho let a ke zdražení došlo i letos (např. káva⁠ z 10 až 13 kun /cca 30 až 41 Kč/ až na 2 eura /zhruba 48 Kč/).

Stále nicméně platí, že mimo centrum a v turisticky méně vytížených lokalitách se vždy najíte levněji. A často lépe, a navíc si užijete kouzlo místních, skutečně autentických podniků. Také na ostrovech bývají ceny vždy vyšší.

"Na Hvaru jsme letos kupovali mini zmrzlinu za 7.50 eur, ale v Biogradu na Moru větší porci jen za 2 eura."

A co na to místní? Mluvili jsme s několika a podle nich ceny vzrostly oproti loňsku o cca 20 % (což je ale podobné jako jinde).

Jídlo Chorvatsko

Za pljeskavicu i pržene lignje si připlatíme, ale růst cen souvisí i s inflací

Ceny služeb v marinách

Sezóna je stále na počátku, takže není možné dát jednoznačnou odpověď a budeme si muset počkat. U většiny služeb (kotvení, bójky…) se očekává růst maximálně 10 %.

"Např. v marině Kremnik jsme platili v přepočtu jen nepatrně vyšší cenu než loni ve stejnou dobu. Jak už to v Chorvatsku bývá, jsou samozřejmě místa, která situaci využijí a ceny nepřiměřeně "napálí".

Kde vyměnit kuny?

Zbyly vám z minulé dovolené kuny? V obchodě už s nimi nezaplatíte, neberou je ani směnárny. Jak postupovat?

Letos je ještě pohodlně vyměníte v jakékoliv bance nebo na poštách.

Příští rok už jen v Národní bance v Zagrebu, což už bude problematické, tak výměnu neodkládejte.

Lastovo Chorvatsko

Výměnu kun neodkládejte na příští návštěvu, příští rok už pochodíte jen v Národní bance

4. Jak se mění pravidla pro jachting v Chorvatsku?

Při plavbě z Chorvatska do Slovinska, Itálie nebo Řecka není již nutné celní odbavení, pokud jsou na palubě lodi občané zemí ze Schengenu. Pokud by na palubě byl jediný občan státu mimo Schengen, je na celnici nutné jít.

Všechny sezónní celnice na ostrovech byly zrušené a zůstaly pouze celoroční Port of entry. Tyto stálé hraniční přechody najdete v přístavech Rijeka, Ploče, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovník, Raša-Bršica, Umag, Pula, Ubli, Cavtat, Vis a Mali Lošinj.

Pokud se do Chorvatska připlouvá z Černé Hory, Albánie nebo z Turecka, je nutné celnici navštívit.

Stejně tak při plavbě z Chorvatska do Černé Hory je nutné projít celním odbavením.

Každá plavba mimo teritoriální vody Chorvatska musí být dopředu odsouhlasena charterovou společnosti, bez jejího povolení není možné opustit chorvatské teritoriální vody.

Je to ze dvou důvodů. Pojištění charterové lodi platí obvykle pouze v chorvatských vodách a také povinné bezpečnostní vybavení lodi pro plavbu mimo teritoriální vody je výrazně větší (záchranný ostrůvek, EPIRB boje, AIS…).

TIP Všechny změny najdete i v nových Osmičkách. Populární průvodce 888 přístavů a zátok vyjde letos v květnu už ve 13. aktualizovaném vydání.

Jachting Chorvatsko

Vstup do Schengenu výrazně zjednoduší i přechod hranic na moři

A jak na elektronické mýto –⁠ ENC “krabičku”?

Kde koupíte ENC (Elektronička naplata cestarine)? Na velkých mýtnicích a u společností HAC a ARZ (pozor nebývají otevřené přes noc). Zde je seznam míst, kde si ENC můžete pořídit, i s otevírací dobou. Pro cestu do Chorvatska je ideální Zagreb Lučka.

ENC můžete koupit i v ČR u překupníků nebo si ji půjčit. Díky velké přirážce se to ale finančně vůbec nevyplatí.

Jak ENC krabička funguje?

Vyplníte přehledný formulář (krabička je na jméno a občanský průkaz, takže není vázána na SPZ). Můžete ho vyplnit i před cestou (pokud budete kupovat u společnosti HAC, kterou preferuje většina cestovatelů) –⁠ zvolte variantu “Pretplata 21,74%”.

Přístroj můžete koupit ve zvýhodněných balíčcích (pakety) podle kategorie vozidla –⁠ vždy je v nich započtená cena za krabičku a i kredit na mýtné.

ENC mýtné Chorvatsko

ENC si můžete dobít i pomocí aplikace

Pozor ale, pro každou kategorii auta potřebujete jinou “krabičku" –⁠ např. osobní auto spadá do kategorie I, obytné auto nebo auto s přívěsem do kategorie II.

Nabijete si kredit a můžete ji začít používat –⁠ přístroj je aktivní ihned po zakoupení. Nalepíte ho na přední okno a projíždíte mýtné brány speciálními pruhy a poplatky se vám automaticky odečítají. Lze jít do mínusu, ale pozor, jen na jednu transakci (jeden úsek). ENC má i své nevýhody –⁠ občas nefunguje správně. Pokud se to stane, podržte při průjezdu mýtnou bránou zařízení z okna.

Cena krabičky se vám vrátí zpravidla už při první cestě –⁠ u HAC je cena 15 eur.

Jak ENC kredit dobíjet?

Kredit dobijete pomocí webových stránek, SMS i pomocí mobilní aplikace –⁠ kde můžete sledovat i aktuální kredit.

I v Chorvatsku se můžete spolehnout na pojištění kauce. Nezapomeňte také na speciální cestovní pojištění pro jachtaře a pro 100% jistotu doporučujeme i pojištění odpovědnosti skippera, které vás i posádku kryje i při hrubé nedbalosti.

Hezkou a pohodovou plavbu a plujte bezpečně.

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!