Pokud stojíte u mola, na kterém visí pneumatiky nebo jsou tam svislé gumové oděrné válce, budete mít takřka jistě špinavé fendry nebo i bok lodi.
Tomu snadno můžete zabránit. Stačí, když si mezi fendry a molo pověsíte lávku. Zavěste ji zvenku přes fendry tak, aby se lávka nacházela mezi fendry a molem. A lávku na obou koncích zavěste na reelingová lanka (zábradlí).
Fendry se pak nedřou o molo ani o pneumatiky. Také je to užitečné, když je molo z larsenů a mohlo by dojít k zaskočení fendru do larsenu. Nebo když z betonu koukají nějaké dráty , které by fendry mohly i výrazně poškodit.
Fendry s lávkou se pak nedřou o molo ani o pneumatiky
A také se to hodí v přílivových oblastech . Za odlivu loď klesá podél mola a fendry by mohly vyskočit na palubu. Lávka přes fendry tomu zabrání. Zapamatujte tenhle jednoduchý trik, může se vám hodit.
Chystáte se na moře? Přejeme vám mnoho pohodových mil bez nehod a hodně klidu i rozvahy při řešení případných potíží.
A jsme rádi, že vám na moři můžeme krýt záda. Nezapomeňte na pojištění kauce a cestovní pojištění se zásahem až do 200 NM. A pokud chcete plout s jistotou, doporučujeme asistenční službu SeaHelp, která se svými rychlými žlutými čluny operuje přímo na moři. Od jachtařů pro jachtaře.
Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!