Jak opravit gelcoat na lodi? S naším návodem zvládnete malé škrábance a poškození snadno opravit

Autor: Daniela Jírová 22.11.2021 Článek
Malé ťuknutí o molo kvůli nepozornosti při přístavním manévru nebo náhlé změně větru se při jachtingu stává poměrně často. Pokud není poškození rozsáhlé, můžete ho opravit levně a snadno i bez ztráty kauce. Ukážeme, jak na to!
Jak opravit gelcoat na lodi?

K opravě menších poškození skvěle poslouží sada na opravu gelcoatu. Můžete si ji koupit i v ČR v řadě jachtařských obchodů nebo až na moři. Ve většině marin v Chorvatsku je dobře dostupná. Cena sady začíná už na 150 Kč. Doporučujeme ji proto koupit předem a natrvalo ji doplnit do jachtařské tašky, kterou sebou vozíte. Určitě se to vyplatí.

Sada obvykle obsahuje dvoukomponentní tmel. V 200 gramovém balení je kromě gelcoatu i tužidlo v tubičce a stěrka, kterou můžete použít k nanášení. Potřebovat budete i jemné smirkové papíry, nezapomeňte na ten nejjemnější pro závěrečné rozleštění.

Poškozený gelcoat

Poškození gelcoatu, které lze opravit podle našeho návodu

Jak na opravu gelcoatu?

1. Povrch, který budete opravovat, si nejprve důkladně očistěte. Můžete ho i jemně zabrousit.

2. Připravte si požadované množství gelcoatu podle návodu. Je to jednoduché, pouze smícháte tmel a tužidlo. K rozmíchání a propojení můžete použít víčko sady, po vytvrdnutí odloupnete a můžete sadu znovu uzavřít.

Rozmíchání gelcoatu

3. Stěrkou nanášejte rozmíchaný gelcoat na poškozené místo tak, aby co nejlépe pokryl odřený lak.

Nanášení gelcoatu

4. Po zaschnutí (zpravidla 10 až 20 minut) opravené místo zabruste.

Broušení gelcoatu

5. K dokončení použijte nejjemnější smirkový papír, kterým gelcoat rozleštíte.

TIP Pokud vám chybí na leštění jemný papír, zkuste oslovit dámskou část posádky. K závěrečné úpravě se bezvadně hodí pilníček na leštění nehtů. Má obvykle čtyři plochy od nejhrubší po tu nejjemnější.

Leštění gelcoatu
Co dělat, když je poškozené místo hlubší?

Existuje ještě podobná sada s obsahem sklolaminátových vláken. Hodí se právě pro opravu hlubších odřenin.

Sada na opravu gelcoatu se sklolaminátem

Tuto sadu pro opravu se sklolaminátovými vlákny jsme koupili v marině ve Vodici

Postup je totožný jako u použití základní, bílé sady. Většinou je ale tento tmel po vytvrdnutí modrý (barevný), je proto často nutné nanést ještě bílou barvu nebo použít na dokončení základní sadu pro opravu gelcoatu.

Gelcoat se sklolaminátem

Jak vidíte, oprava je až dětsky snadná a zabere jen pár minut. A známe dokonce jachtařské nadšence, kteří se při čekání na posádku nebo lepší počasí baví opravami škrábanců od předchozích posádek, aby lodě na moři byly krásné. :). Přejeme vám každopádně mnoho naplutých mil bez škrábanců a karambolů.

Pokud byste ale přece jen poškodili gelcoat do hloubky nebo nezvládli oděrku opravit, tak se můžete spolehnout na pojištění kauce. Povrchové i hloubkové poškození povrchu lodě totiž kryjeme.