Jaká je plachetnice Elan E4? Přečtete si recenzi přímo ze závodu

Autor: Matyáš Mačát 17.11.2021 Článek Skippers Club lock
Sportovní plachetnice Elan E4 patří do kategorie cruiser/racer a je jednou z nejvýkonnějších ve své délce a cenové kategorii. Otestovali jsme ji letos několikrát a zatěžkávací zkouškou prošla při regatě Adriatic Sailing Week 2021. Jaká je?
Jaká je plachetnice Elan E4?

Pojďme se na tuto Elanku podívat pěkně od začátku. Rozebereme specifický design a posvítíme si na výkon, konstrukční detaily, výbavu i chování lodě při plavbě.

Design

Elan E4 byla navržena světově uznávaným studiem pro námořní architekturu a design oplachtěných jachet Humphreys Yacht Design, které se dodnes podílí i na návrzích mnoha superjachet a plně závodních speciálů.

Elan E4

Zdroj: www.elan-yachts.com

Při navrhování modelu E4 se studio inspirovalo závodními speciály VOR 70 pro závod Volvo Ocean Race 2005-06, na jejichž designu a výstavbě se studio také aktivně podílelo. Díky této inspiraci patří právem “Ečtyřka” mezi moderní výkonnostně orientované cruisery s asymetrickými spinnakery.

Konstrukce, výkon a jízdní vlastnosti

Široká záď s ostrou hranou trupu umožňuje Elan E4 mnohem nižší výtlak oproti konkurentům z předchozí generace plachetnic, jako je například Beneteau First 35.

Skippers Club
lockPrémiový obsah

Pro odemčení celého článku je nutné být členem Boatsafe Skippers Clubu.

Více informací

Již jste členem? Přihlaste se zde a čtěte dál.