Jessica Watson: pravdivý příběh o plavbě hvězdy filmu True Spirit

Autor: Helen Fretter (časopis Yachting World) 20.7.2023 Článek Skippers Club lock
Jessica Watson mluvila s Helen Fretterovou o tom, jaká skutečně byla její plavba kolem světa a jak přesný je film True Spirit na Netflixu, který na motivy plavby tehdy 16leté teenagerky vznikl.
Jessica Watson: pravda o plavbě hvězdy filmu True Spirit

Na přelomu let 2000 a 2010 si plachtění získalo ohromující pozornost díky řadě teenagerů, kteří se ucházeli o titul nejmladšího námořníka, který obeplul svět. Jednou z nejznámějších byla Jessica Watsonová. Ta v roce 2009 ve věku 16 let vyrazila ze Sydney, obeplula Antarktidu, v Tichém oceánu se vydala na sever přes rovník a po 210 dnech na moři se vrátila jako hrdinka celé Austrálie.

Byl to pozoruhodný příběh, z něhož většina vyprávěla Watsonová v reálném čase na svém blogu a ve videodenících. Po třinácti letech natočila společnost Netflix na základě její cesty celovečerní film s názvem True Spirit, který vyvolal řadu kontroverzních reakcí. Po uvedení filmu ve Velké Británii jsme s Watsonovou o této zkušenosti hovořili.

Scény z filmu True Spirit

Scény z filmu společnosti Netflix o sólové plavbě Watsonové kolem světa

Jessica Watson v záři reflektorů

Ve filmové verzi True Spirit se diváci seznámí s dospívající Watsonovou na palubě její jachty S&S (Sparkman & Stephens) 34 Ella's Pink Lady na zkušební sólo plavbě, když dojde k prudké srážce s nákladní lodí o výtlaku 63 000 tun u Queenslandu, jachta přijde o stěžeň a Watsonová i její rodina na břehu jsou otřesení.

Stejnou úvodní scénou začíná Watsonová svou psanou autobiografii, a i tam je stejně šokující:

"Popadla jsem kormidlo, vypnula autopilota a snažila se nás kormidlovat. Bylo to beznadějné. Nebylo kam uhnout, nemohla jsem nic dělat. Třásli jsme se a skřípali, strhávalo nás to dolů po trupu lodi. Pohled mi napověděl, že se rychle blíží záď lodi s vyčnívajícími můstky. Zvuky byly stále hlasitější, a protože jsem věděla, že se stěžeň a lanoví brzy zřítí dolů, vrhla jsem se zpátky do podpalubí v naději, že se mi dostane nějaké ochrany."

Skippers Club
lockPrémiový obsah

Pro odemčení celého článku je nutné být členem Boatsafe Skippers Clubu.

Více informací

Již jste členem? Přihlaste se zde a čtěte dál.