Malá loď, velké dobrodružství

Autor: Sara Lohse (pro časopis Yachting Monthly) 23.6.2023 Článek Skippers Club lock
Sara Lohse a Xan Browne objevují Göteborské souostroví na své 24stopé jachtě. Divoké moře, čtyřmetrové vlny, mlha a bouřky a 50 let stará plachetnice přináší spoustu dobrodružství i nečekaných zvratů.
Malá loď, velké dobrodružství

Divoké moře, čtyřmetrové vlny, mlha, bouře a vichřice. Na to vše jsme při naší první plavbě Kattegatem byli připravení – naše 24 stop dlouhá jachta (typ Spækhugger) Gaia je 50 let stará. Nepředpokládali jsme ale, že se stane tolik nečekaných věcí.

Kattegat (doslova kočičí díra) je jedna z dánských úžin s rozlohou 25 000 km² ohraničená dánským Jutským poloostrovem na západě, ostrovy v dánských úžinách a Baltském moři na jihu a švédskými provinciemi na východě. Kattegat má poměrně mělké moře a plavba v něm může být velmi obtížná a nebezpečná kvůli mnoha písčitým a kamenitým útesům a záludným proudům, které se často mění.

Po připlutí do Aalborgu, prvního cíle naší měsíční cesty, jsme na náš nekonečný seznam úkolů na lodi přidali tři poměrně zásadní položky: opravit motor, navigační světla a vyměnit záchod. Záchod je naštěstí jen kbelík.

Vydáváme se na naši nejtěžší plavbu

Byl to typický letní den v Dánsku: zamračeno, nezvykle chladno a neustálá hrozba deště. Ničivá vlna veder, která zuřila ve zbytku Evropy, působila jako vzdálená fáma. S obavami a vzrušením jsme pozorovali obzor, předpověď větru o rychlosti 25 uzlů potvrzovala krajina s bílými kapkami před námi.

Náš program nám nedával žádnou možnost čekat na příznivější počasí. A tak jsme od hlavy až k patě oděni ve výstroji do mokrého počasí opustili pohodlí přístavu a vydali se na naši dosud nejtěžší a nejnáročnější plavbu.

Mapa plavby PO SOUOSTROVÍ GÖTEBORG

Mapa naší plavby po souostroví Göteborg na plachetnici Gaia

Mokrá jízda

Plavba Helsingør-Grenå-Aalborg se skládala ze dvou dnů intenzivního stoupání, které bylo přerušeno jednou nocí v marině Grenå. Gaia, zdánlivě lhostejná k neustálému narážení vln do trupu, urazila za dva dny 135 mil, přičemž její pravý bok se po celou dobu plavby sotva vynořil. Ačkoli je Spækhugger velmi plavby schopná, v oblasti pohodlí příliš nevyniká.

Kombinace nízkého profilu a chybějícího sprayhoodu proti stříkající vodě způsobuje, že se po palubě valí kbelíky mořské vody, která opakovaně promáčí kokpit a všechny, kdo se v něm nacházejí.

Loď Gaia

Gaia je 24 stop dlouhý Spækhugger. Navrhl a postavil ji Peter Bruun, první trup byl postaven v roce 1968

Když jsme pluli jižně od Hesselø, malého neobydleného ostrova 15 mil severně od Sjællandu, náhle nás zasáhla hustá stěna mraků. Nebesa se otevřela a vítr se rozkřičel, frakční takeláž zmateně drnčela. Změna větru nás donutila změnit kurz, náš předchozí směr byl nyní nedosažitelný. Viditelnost klesla na 10 metrů a bouře proměnila mělčinu nedaleké pevniny v neviditelnou hrozbu.

Po příjezdu do Grenå nebyla kajuta o moc sušší než paluba. Na moři jsme si všimli malé netěsnosti skrz jeden z palubních šroubů, ale to nemohlo vysvětlit záplavu vody, která se valila v jedné ze skříněk. Po ochutnání vody jsme usoudili, že padesátilitrová nádrž na vodu se víceméně vyprázdnila.

Skippers Club
lockPrémiový obsah

Pro odemčení celého článku je nutné být členem Boatsafe Skippers Clubu.

Více informací

Již jste členem? Přihlaste se zde a čtěte dál.