Petr se zřítil ze stěžně při plavbě v zahraničí. Jaké jsou náklady na léčbu a pokrylo je cestovní pojištění?

Autor: Daniela Jírová 13.12.2021 Článek
V září se Petr plavil na západním pobřeží USA a při pádu ze stěžně si zlomil ruku a krční obratel. Na operaci nakonec nedošlo, ale náklady na ošetření byly i tak obrovské, že by mu běžné cestovní pojištění nestačilo.
Jaké jsou náklady na léčbu v zahraničí?

Zejména v rekreačním jachtingu se často objevují názory, že není třeba uzavírat speciální cestovní pojištění a že stačí využít třeba to, které máte ke kreditní kartě. Petrův příklad ukazuje, jak drahý omyl to může být.

Limity plnění u pojištění, které je součástí jiné služby, bývají totiž nízké a zejména na specializovaná vyšetření rozhodně nestačí. Navíc se takové pojištění v drtivé většině nevztahuje na jachting a nekryje ani zásah na moři, takže vznikají další náklady. A velmi problematická (a podobně nereálná) je i úhrada ošetření v zemích EU v rámci standardního zdravotního pojištění, na které spoléhá další část jachtařů. Cestovní pojištění pro jachtaře, jak uvidíte, je ideální variantou, pokud nechcete riskovat, že finančně zcela vykrvácíte...

Jachting v USA

Jachting v oblasti ostrova Martha's Vineyard je jinak velmi pěkný

Co přesně se Petrovi stalo a kolik stálo ošetření?

Po pádu nebylo úplně jasné, jak vážné zranění je. Prvotní ošetření proběhlo v nejbližší nemocnici na ostrově Martha's Vineyard. Zde vznikly první náklady na ošetření. Vzhledem k podezření na úraz páteře se nemocnice rozhodla pro transport vrtulníkem do nejbližší nemocnice, kde lze takové vyšetření provést. Taková nemocnice se nacházela v Bostonu.

V Bostonu byl Petr jeden den hospitalizován, prošel CT vyšetřením a dalšími vyšetřeními. Operace nakonec nebyla nutná, Petr odešel s fixací krku a dlahou. Přesto se náklady vyšplhaly do astronomických rozměrů…

Helikoptéra
Konečný účet za Petrovu léčbu v zahraničí

895 USD ošetření v Martha's hospital

19 624,42 USD ošetření v Martha's hospital

25 911 USD náklady na transport vrtulníkem

43 836 USD účet za hospitalizaci v Bringham hospital v Bostonu (36 hodin)

241 USD za tišící léky s sebou v Bringham hospital v Bostonu

Celkem 90 507,42 USD (přibližně 2 057 505 Kč)

U Boatsafe cestovního pojištění si můžete vybrat limit 10 milionů Kč nebo nově až 100 milionů Kč a péči hradíme do plného limitu, takže Petr mohl absolvovat léčbu v klidu a bez starostí.

Limit pojištění na kartě bývá ale v lepším případě maximálně 2 000 000 Kč. Pokud by došlo na neurologickou operaci, platba by se pro nepojištěného stala zcela nereálnou –⁠ i jednodušší zákrok v USA pacienta vyjde i na více než 40 000 USD (zhruba 896 400 Kč).

Problém by nastal i v zemích EU, pokud by se Petr rozhodl spolehnout na úhradu ze svého zdravotního pojištění. Ne všechna zařízení jsou totiž vázána na veřejný systém a takto hrazenou péči neposkytují. Pokud ano, pacient si hradí sám a následně žádá o refundaci. Samozřejmostí je i spoluúčast pacienta a hlavně velmi dlouhé lhůty (pojišťovny musí splnit řadu byrokratických povinností a komunikovat s příslušnou pojišťovnou v zahraničí).

Jachty v USA

Co kryje cestovní pojištění Boatasafe navíc?

Cestovní pojištění jsme vyvíjeli tak, aby pokrylo co nejvíce situací, které se mohou stát při plavbě. Tedy situací, které si u jiné pojišťovny musíte připlatit navíc nebo je pojištění vůbec nekryje. Chtěli jsme se zkrátka o jachtaře postarat daleko nad rámec běžného cestovního pojištění a proto:

Při ohrožení zdraví či života garantujeme zásah asistenční služby až do 200 námořních mil od pobřeží.

Kryjeme všechny myslitelné vodní sporty –⁠ například windsurfing, kiting a vodní lyže.

V případě sporu spojeného s provozem lodě vám zajistíme právní pomoc.

Pojištění můžete uzavřít na dobu plavby nebo si vybrat výhodnou celoroční variantu a být v pohodě nejen na lodi, ale třeba i na výletech za poznáním nebo dovolené. Pro profesionální skippery neplatí ani omezení 90 dní na jednu cestu. Pojistit se můžete na cesty v Evropě nebo uzavřít pojistku pro celý svět.

Základní balíček dále pokrývá

léčebné výlohy (a to včetně léčby covid-19)

pojištění odpovědnosti

pojištění osobních věcí a elektroniky

úrazové pojištění

ztrátu dokladů

Speciální cestovní pojištění není radno podceňovat. Zajímá vás cena pojištění nebo podrobné podmínky?

Zajímají vás i další články o jachtingu? Pokračujte na náš jachtařský blog.