Pig tail. Jak tuhle vychytávku využijete při práci s genakrem?

Autor: Daniela Jírová 14.12.2022 Článek
Tuhle drobnou pomůcku nás naučil používat chorvatský trenér Robert a nás moc baví. V čem pomáhá a jak jednoduchý pig tail vyrobit?
Pig tail. Jak tuhle vychytávku využijete při práci s genakrem?

Pig tail neboli "prasečí ocásek" je vlastně krátké lano s dvěma oky. A používá se úplně jednoduše – jedno oko připevníte na genakr (clew) a na druhé oko připevníte otěže (my používáme šekly).

V čem vám pig tail pomůže?

Lano se umí protočit, a tak se po vytažení genakru nahoru nestane, že by byly otěže překřížené.

Srovnané otěže pak zjednodušují halzu (protočené otěže mají tendenci se zasekávat o vanty).

Genakr

Pig tail na Elan E4, který jsme používali na Májové regatě

Jak si pig tail vyrobit doma?

Lano s oky si můžete koupit hotové od profíků, ale můžete si ho i zkusit vyrobit. Jednoduchou verzi vytvoříte zaplétáním – například podle tohoto návodu.

TIP Zapletenou část můžete "pojistit" prošitím.

K profesionálnější variantě se budou hodit i nástroje: zaplétací jehla (fid, splicing pen), případně zaplétací jehlice (D-Splicer). Mrkněte na video, kde je celý proces podrobně vysvětlený. Je náročnější, ale dobře zvládnutá technika se vám bude na lodi určitě hodit i jindy.

TIP Zvolená technika výroby oka závisí i na typu lana – podívat se můžete i na další návody, například pro lana s jádrem.

Chystáte se pig tail prověřit na závodech? Pak doporučujeme komplexní pojištění pro regaty, kde je pojištění doplňkových plachet v ceně. Pokud jezdíte častěji, zvažte celoroční pojištění Profík, které platí na regatách, dovolených i profi plavbách. Od jachtařů pro jachtaře.

Chci si vybrat pojištění

Jste s námi a našimi službami spokojení a líbí se vám, co děláme? Budeme moc rádi za hodnocení, které pomůže i dalším jachtařům.