Filmový dokument Plavba za ledem má premiéru na ČT2. V hlavní roli Jiří Zindulka a Boomerang

Autor: Daniela Jírová 17.4.2024 Článek
Plavbu magicky nádhernou a drsnou přírodou zachytil Vladimír Šimek. Se zkušeným Jiřím Zindulkou se podíváme se do ledového království Grónska, na ostrov Jan Mayen i na palubu plachetnice Boomerang. Snímek ukáže i zajímavou historii a české stopy na tomto odlehlém konci světa. A možná přijde i lední medvěd.
Plavba za ledem: v hlavní roli Jiří Zindulka a Boomerang

Dlouho plánovaný dokument po stopách nejsevernějšího českého hrobu do Země Františka Josefa zhatila ruská invaze, ale tvůrčí tým v čele s kameramanem a režisérem Vladimírem Šimkem našel ještě zajímavější námět. Ryzí, nespoutanou, a přesto zranitelnou krásu vzdálených břehů Grónska.

Snímek Plavba za ledem je unikátní i tím, že ukazuje život na expediční lodi během dlouhé a náročné plavby, a tak si na své přijdou i jachtaři.

Kdy běží Plavba za ledem v televizi?

23. 4. ve 21.00 na programu ČT2

24. 4. v 16.55 na programu ČT2

nebo si následně můžete pustit na iVysílání

Záběry z Grónska

Boomerang v ledovém poli (foto: Jan Staněk)

Na co se můžete těšit v dokumentu Plavba za ledem

Vydáme se nejprve na ostrov Jean Mayen hledat stopy po rakousko-uherské expedici s českými účastníky/kartografy, která tu v letech 1882-1883 strávila celý rok a pečlivě ostrov zmapovala. Plavba na Jean Mayen i hledání stanice v nehostinné krajině budou náročné a překvapivě dramatické i napínavé.

Záběry ze ostrova Jean Mayen

Hledání stop po rakousko-uherské významné expedici bylo náročné (foto: Jan Staněk)

Přes Ittoqqortoormiit do Scoresby Sundu

Plavba do Grónska už nás zavede do ledového pole. V celém filmu se můžete kochat mnoha záběry ledovců a utržených ker nepřeberných tvarů i velikostí. Střídá se tu tisíc odstínů modré i bílé (barva se liší podle stáří ledu) a neopakovatelnou atmosféru podtrhují i dechberoucí záběry z kamery dronu Jana Staňka.

Záběry z Grónska

Fascinující ledové království bohužel pomalu mizí (foto: Jan Staněk)

Záběry z Grónska

Ledová krása nenechá nikoho chladným :) (foto: Jan Staněk)

V Grónsku právě vrcholilo léto, a tak se do snímku dostaly unikátní záběry zelenající se přírody. A také stádo pižmoňů nebo třeba lední medvěd. Setká se s ním expedice tváří v tvář? Nechte se překvapit!

Lední medvěd

Setkání s ledním medvědem může být fatální (foto: Jan Staněk)

Víte, že Jiří Zindulka stál u zrodu pojištění pro jachtaře Boatsafe a že se na jeho Boomerangu můžete vypravit na plavbu i vy?

Vladimír Šimek a posádka Booomerang

Posádka Boomerangu, která se účastnila natáčení, a kameraman a režisér Vláďa Šimek v akci (foto: Jan Staněk)

A jaký je film Plavba za ledem? My jsme navštívili předpremiéru, kde nadchl nejen nás, a tak ho všem rozhodně doporučujeme!

Lední medvěd

Snímek na předpremiéře nadchl celý zaplněný sál