Srážka lodí na startu regaty a propadlá kauce. Jak dopadla tahle nehoda?

Autor: Daniela Jírová 20.1.2022 Článek
Při regatách se zvyšuje kromě hladiny adrenalinu i riziko vzniku škody. Závodní atmosféra si žádá těsné souboje, proto skipperům kryjeme záda nadstandardním pojištěním. A jeden z kapitánů si vyzkoušel toto pojištění na vlastní kůži.
Srážka lodí na startu regaty a propadlá kauce
Co se na regatě stalo a jak to dopadlo?

Při plavbě pod plachtami se při startu dostaly do příliš těsného kontaktu dvě lodě Elan E4. Loď Paris našeho klienta při tom “nabrala” svou přídí záď lodi dalšího závodníka, který jí křížil dráhu. A právě při tomto manévru došlo k poškození přední části lodě.

Poškozená příď lodi

Příď si odnesla několik rozsáhlejších škrábanců a promáčknutí. A praskliny byly patrné i uvnitř lodi, v kotevní studánce. Tato škoda vedla k propadnutí kauce 3 000 Eur.

Poškozená kotevní studánka
Jak jsme to vyřešili a jak dlouho vyřízení trvá?

Kontakt lodí na této regatě dobře dopadl, nikdo se nezranil a veškeré škody pokrylo pojištění kauce ve variantě Regata. Od odevzdání posledních dokumentů jsme potřebovali k uzavření této události dva pracovní dny.

Je to totiž jednoduché, například popis pojistné události pořizuje skipper v češtině a podepíše ho pouze on. V tomto případě bylo vše v pořádku, a tak skipper měl peníze stržené charterovkou bleskově na svém účtu.

Chystáte se také na regatu? Nezapomeňte na speciální Boatsafe pojištění pro regaty. V ceně je pojištění doplňkových plachet (genakr, spinakr, code zero). Doporučujeme přidat i pojištění odpovědnosti skippera, které vás chrání při zranění posádky nebo hrubé nedbalosti.

Nebo si vyberte celoroční variantu Profík a máte krytá záda na všech dovolených, regatách i plavbách pro veřejnost.

Ale nemusíte být závodník, my kryjeme záda jachtařům i na dovolenkové plavbě. Ať už půjde o nepovedený manévr v maríně, špatný odhad při průjezdu úžinou nebo silný vítr, který způsobí najetí na skálu, umíme to vyřešit.

A co dělat, když už dojde k pojistné události?

1. Důkladně nafoťte poškozenou část lodi a zničené příslušenství.

2. Pokud máte podezření, že došlo ke krádeži či vandalismu, oznamte vše policii nebo kapitanátu.

3. Zajistěte si kopie těchto dokumentů: seznam posádky (crewlist), doklad o složení kauce, doklad o registraci lodě, smlouva o pronájmu plavidla, předávací protokoly (check-in a check-out lists), kapitánský průkaz a doklad o stržení kauce.

4. Nechte skippera napsat a podepsat podrobný popis pojistné události.

5. Nahlaste pojistnou událost Tomášovi Leknerovi, případně využijte formulář na našich stránkách.

Kontaktní osoba pro nahlášení pojistné události

Tomáš Lekner - tel.: +420 226 224 110 mobil: +420 702 012 872, e-mail: skody@platinum.cz

Chcete na regatě závodit bezpečněji? Zkuste náš cyklus 6 přednášek o regatách. Záznam přednášek připomene pravidla, nejlepší taktiku a strategii a dozvíte se i to, jak předejít krizovým situacím nejen na startu.

Nebo pokračujte na našem jachtařském blogu, kde najdete další články o jachtingu a bezpečné plavbě.