Která loď je nejlepší? Je tu unikátní výkonnostní srovnávač charterových plachetnic

Autor: Matyáš Mačát 15.1.2024 Článek Skippers Club lock
Jste zvědaví, která loď je nejrychlejší ve slabém větru, která ve středním větru a která poráží ostatní v nejtěžších podmínkách? A která je celkově nejvýkonnější? Připravili jsme pro vás unikátní žebříčky 21 modelů plachetnic.
Která loď je nejlepší? Výkonnostní srovnávač charterových plachetnic

Porovnání výkonu jednotlivých modelů lodí od výrobců Elan, Beneteau, Pogo, Bavaria, Jeanneau nebo Salona jsme připravili s designovým studiem m2YD, které se podílí například na projektu Independent Catamaran.

Jak můžeme výkon plachetnic porovnávat?

Parametrické porovnání provádíme podle poměrových pravidel. Každé z nich můžeme aplikovat pouze v určitých podmínkách, takže celková výkonnost plavidla je pak kombinací všech těchto parametrů (např. plocha plachet, výtlak, smáčená plocha trupu, délka vodorysky a další).

Porovnali jsme takto jednotlivé plachetnice a přinášíme tři unikátní "žebříčky" – podle potenciálu k výkonnosti ve slabém větru, ve středním větru a v těžkých podmínkách, a také celkové pořadí napříč všemi podmínkami.

Je třeba také poznamenat, že lodě porovnáváme v „laboratorních podmínkách“ a je spoustu dalších výrazných aspektů, které finálně ovlivní jejich výkon. Nicméně, pokud chceme porovnat lodě při výběru ke koupi nebo k charteru (nebo např. v raném stádiu projektu), toto je nejpřesnější způsob.

Výkon ve slabém větru – SA/WSA ratio

Poměr SailArea (SA) a WettedSurfaceArea (WSA) primárně určuje výkon ve slabém větru. Plocha plachet (SA) s malým výkonem reaguje na odpor výtlaku a smáčené plochy (WSA) trupu. Ve slabých podmínkách je pro parametrické porovnávání smáčená plocha důležitější.

1. Light Wind Performance Potential Ranking

Tabulka prezentuje pořadí jednotlivých lodí podle rankingu ve slabém větru do 10 kt (0 až 3 stupně Beaufortovy stupnice).

Skippers Club
lockPrémiový obsah

Pro odemčení celého článku je nutné být členem Boatsafe Skippers Clubu.

Více informací

Již jste členem? Přihlaste se zde a čtěte dál.