7 filmů o jachtingu na letošní léto

Autor: Helen Fretter (Yachting World) - redakčně upraveno 20.7.2023 Článek
Máte chuť se usadit a vychutnat si dramatické záběry plachtění z pohodlí gauče? Vybíráme nejlepší filmy pro jachtaře na Netflixu, Prime a dalších platformách.
7 filmů o jachtingu na letošní léto

1. Neslýchané: Závod století (Netflix)

Untold: The Race of the Century

Velký dokumentární film z produkce Netflixu z roku 2022 je plný ikonických záběrů a rozhovorů s hlavními aktéry včetně Connora a Bertranda. Posádka jachty Australia II vzpomíná na svoji motivaci, odhodlání i inovace, díky kterým se jí v roce 1983 podařilo získat slavný Pohár Ameriky. I když všichni víme, jak to dopadne, stále je to napínavé.

A co na to fanoušci?

Pár starých chlapů vzpomíná na australské Nagano a vám u toho tečou slzy jak hrachy. Neskutečná dynamika, neskutečná atmosféra, fakt hustý příběh. Najednou vám plachtění přijde jako nejlepší sport na světě. Ti museli žít pod tlakem, mít nervy z ocele.

Film Závod století

2. Vítr (DVD - 1992)

Wind

Není možné sledovat Untold story, aniž bychom se vrátili k filmu Wind z roku 1992. Ten vypráví o tom, jak Amerika ztratila a získala zpět Pohár Ameriky. Jako každá hollywoodská interpretace má i tento film několik krkolomných momentů a nedoporučovala bych ho sledovat s jachtařem, ale je to srdečný film s několika skvělými scénami ze závodů dvanáctistovek a nezapomenutelnou hláškou "Hoist the Whomper!“.

3. Maidentrip

Maidentrip

Najít tento film vyžaduje trochu detektivní práce, ale celý dokument je umístěn na internetu a stojí za zhlédnutí. Na rozdíl od True Spirit je složen ze skutečných videí, která natočila teenagerka Laura Dekkerová, když se v roce 2010 plavila kolem světa. Bez filmové produkce a sledující Dekkerové trasu se zastávkami je to mnohem méně dramatický pohled na plavbu kolem světa, i když o nic méně poutavý, a fascinující pohled na pozoruhodnou teenagerku.

Víte, že čtrnáctiletá nizozemská jachtařka Laura Dekkerová se stala svěřenkyní soudu, který se jí snažil zabránit v odplutí? V roce 2011 Dekkerová dokončila 518denní sólovou plavbu kolem světa se zastávkami.

Film Maidentrip

4. Maiden (Netflix)

Maiden

Tento neúprosný dokumentární film vypráví příběh čistě ženské kampaně Tracy Edwardsové v závodě Whitbread Round the World Race prostřednictvím drsných rozhovorů, které vypovídají o osobnostních střetech a obrovském tlaku, jemuž byl tým vystaven. Je to emotivní podívaná s fantastickými záběry z maxi flotil závodících uprostřed oceánu: vřele doporučujeme. Film je dostupný pouze v angličtině.

Film Maiden

5. Deep Water (Amazon Prime - 2006)

Deep Water

Tento kritikou oceňovaný dokument od tvůrců filmu Touching the Void vypráví příběh o závodě Golden Globe Race v roce 1968 a o tom, jak Donald Crowhurst zfalšoval svou pozici, než záhadně zmizel. Po více než padesáti letech se můžete těšit na působivé množství původních záběrů.

A co na to fanoušci?

Strhující dokument, popisující události staré (v době vzniku) téměř čtyřicet let, kdy Sunday Times vypsal odměnu 5.000 liber za nejrychlejšího lodní sólo obeplavbu světa bez mezipřistání, do té doby neuskutečněnou. Kombinací dobových záběrů, ať už dokumentárních či z palubních videodeníků jednotlivých účastníků a současného vyprávění pamětníků a rodinných příslušníků docílili tvůrci napínavou podívanou, kterou by mohl závidět kterýkoliv hraný thriller.

Film Deep Water

6. Hluboká voda (Prime, Apple TV, Disney)

The Mercy

Filmové vyprávění o závodě Golden Globe Race z roku 1968, v němž Colin Firth předvádí vynikající výkon v roli Donalda Crowhursta. Ve filmu je kladen velký důraz na rodinné vyprávění, které má přilákat i diváky, kteří se nevěnují jachtingu, ale scény z jachtingu byly pečlivě propracované a přesvědčivé.

Film The Mercy

7. True Spirit (Netflix)

True Spirit

Na přelomu let 2000 a 2010 si plachtění získalo ohromující pozornost díky řadě teenagerů, kteří se ucházeli o titul nejmladšího námořníka, který obeplul svět. Jednou z nejznámějších byla Jessica Watsonová, která v roce 2009 ve věku 16 let obeblula svět na lodi Ella's Pink Lady. Byl to pozoruhodný příběh, z něhož většina vyprávěla Watsonová v reálném čase na svém blogu a ve videodenících. Po třinácti letech natočila společnost Netflix na základě její cesty celovečerní film s názvem True Spirit.

Zajímá vás tento příběh a porovnání skutečnosti a filmu True Spirit? Přečtěte si také pravdivý příběh Jessiky Watsonové.

Film True Spirit

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu! Nebo si rovnou sjednejte pojištění pro jachtaře, ať si užijete svou plavbu v bezpečí.