Jachting jako životní filozofie

Autor: Helen Fretter (časopis Yachting World) 6.1.2023 Článek
Cítíte se trochu unavení a bez šťávy? Zkuste tip editorky časopisu Yachting World Helen Fretter. Poradí, kde a jak načerpat pořádnou dávku inspirace a energie pro letošní rok.
Jachting jako životní filozofie

Pro všechny, kdo se cítí trochu unavení (a upřímně, teď se to dá rozhodně pochopit), jsem našla perfektní vzpruhu. Vyrazte na pořádnou námořní rallye!

A vůbec nevadí, že třeba sami nezávodíte. I když na moře vůbec nevyplujete, strávíte čas s lidmi, kteří mají před sebou své největší životní dobrodružství. A v předvečer závodu můžete jejich vzrušení a očekávání prožívat s nimi.

Pro tuhle sdílenou radost se v buddhismu používá výraz “muditá”. Opakem je jiné slovo “schadenfreude”, v češtině by se dalo přeložit jako škodolibost.

Na nedávném startu ARC 2022 v Las Palmas jsem potkala závodníky, kterým cestu na závod zkomplikovalo hodně nejrůznějších překážek. Takže pokud byste chtěli být škodolibí, našli byste hodně důvodů. Údery blesků, uvíznutí na opačné straně zeměkoule kvůli covid-19, zpoždění lodí… seznam by pokračoval.

Ale místo toho u všech převládalo spíš napjaté očekávání. Jak mi řekl jeden námořník na startu: "Teď už vidíme, co všechno nás čeká.“

Loď v závodě

Popovídejte si před náročným závodem s účastníky a dobijte baterky

Nechce se vám nikam letět? Náladu si můžete spravit i na dálku

A pokud nechcete čekat nebo letět až na místo závodu, přečtěte si místo toho zajímavou reportáž nebo rozhovor s účastníky těch nejnáročnějších závodů. Jejich přístup k životu vás může v mnohém inspirovat a pomůže dobít baterky.

Už brzy u nás najdete velkou reportáž z letošního ročníku Route du Rhum. Na startu tohoto sólo závodu přes Atlantský oceán nechyběli třeba Pip Hare a Isabelle Joschke, Charlie Dalin, Thomas Ruyant nebo Kevin Escoffier ve třídě Imoca a závodil i bývalý lyžař Ivica Kostelič v Class40. Chystáme také článek s osobními tipy Pip Hare.

Loď Oddity

Pete Goss a jeho Oddity (zdroj: https://petegoss.com/)

Náš další tip na jedinečnou osobnost, kterou letos stojí za to poznat, je Pete Goss a jeho manželka Tracey. Jejich plán postavit si "malou roztomilou lodičku" Oddity a plavit se čistě z lásky k ní, je hodně nakažlivý.

A co vy? Kdybyste si mohli vybrat jakoukoli cestu, kam byste letos vypluli?

Článek vyšel v lednovém čísle časopisu Yachting World.

A ať už poplujete v roce 2023 kamkoliv, tým Boatsafe vám přeje moře dobrodružství, odvahu a dobrý vítr!

Inspirací mohou být i příběhy Richarda Konkolského, který na moři zažil spoustu extrémních situací. O ty se s námi podělil v exkluzivní přednášce a na její záznam se můžete podívat.