Jachting na severu: Tip na plavbu po Göteborském souostroví

Autor: Sara Lohse (pro časopis Yachting Monthly) 23.6.2023 Článek
Švédské západní pobřeží je opravdu fantastickým místem pro plavbu. Rozloha souostroví, menší než Stockholm, umožňuje plachetnicím snadno plout mezi otevřeným mořem na západě a chráněnými vodami vnitřního souostroví na východě.
Jachting na severu: Tip na plavbu po Göteborském souostroví

Sara Lohse a Xan Browne objevují Göteborské souostroví na své 24stopé jachtě Gaia. O všechny své tipy se podělí a přidají spoustu praktických informací, které se při jachtingu ve Švédsku mohou hodit. Göteborské souostroví má své kouzlo – užijete si divoké moře, přírodní přístavy, zatloukání klínů do skal i sauny.

Kam a kdy plout po Göteborském souostroví

Letní měsíce jsou nejvhodnějším obdobím pro plavbu v této oblasti, abyste mohli využít kouzelně dlouhé dny a vodu, která je dostatečně teplá na to, abyste se v ní mohli koupat.

Kudy jsme pluli

Mapa plavby PO SOUOSTROVÍ GÖTEBORG

Mapa naší plavby po souostroví Göteborg na plachetnici Gaia

TIP Láká vás jachting na severu? Podívejte se také na napínavou a podrobnou reportáž z plavby po Göteborském souostroví od Sary Lohse, kde najdete popis jednotlivých částí trasy .

Na co nezapomenout při plavbě na severu

Určitě si s sebou vezměte alespoň pár skærgårdskilder neboli "klínů na souostroví". Ty jsou nezbytné, pokud chcete využívat přírodní přístavy souostroví, a jsou běžně k dostání v obchodech po celé Skandinávii. Některé přírodní přístavy mají stálé háky přišroubované do skal, ale nechcete se omezovat.

Je také dobré vzít si s sebou paličku, abyste se ujistili, že je vaše loď správně zaklíněná.

Plavbu si naplánujte pečlivě. Kattegat je totiž poměrně mělké moře a plavba v něm může být velmi obtížná a nebezpečná kvůli mnoha písčitým a kamenitým útesům a záludným proudům, které se často mění.

 SOUOSTROVÍ GÖTEBORG

Velká část Göteborského souostroví je vyhlášena národním parkem

Pokrytí mobilním signálem

Zatímco pokrytí mobilními telefony je na celém souostroví dobré, o supermarketech se to říci nedá.

Nákupy, restaurace a placení (pozor na alkohol)

Supermarkety nebo jiné obchody se smíšeným zbožím se nacházejí pouze ve větších městech, jako je Marstrand, nebo na lidnatějších ostrovech Hönö a Öckerö.

Návštěvníci Švédska by měli vědět, že v běžných supermarketech nelze koupit alkohol. Pokud si chcete pořídit jakýkoli alkohol s obsahem alkoholu nad 3,5 %, budete muset zajít do System bolaget, což je státem vlastněná prodejna alkoholu.

Stejně tak tankování pohonných hmot a odvoz odpadu bývají omezeny na větší přístavy.

Na souostroví se sice víceméně neplatí hotově, ale pozor, na několika místech (většinou v kavárnách) se platí buď hotově, nebo pomocí Swish (místní platební aplikace, ke které potřebujete švédský bankovní účet). Je dobré mít u sebe vždy trochu hotovosti.

Hodí se také si předem zjistit otevírací/zavírací dobu obchodů, kaváren nebo restaurací. Několikrát nás zaskočila brzká zavírací doba restaurací (v některých už ve 20:30), a to i během hlavní sezóny. Mnoho pohostinských zařízení nemusí být otevřeno v chladných měsících vůbec.

Ostrov Vrango ve Švédsku

Malebný a typický švédský ostrov Vrango v Göteborském souostroví

Užitečné publikace a mapy pro plavbu na severu

The Harbour Guide 5, Göteborg- Svinesund by Hanne Engevik og Jørn Engevik (Laeremiddelforlaget, £79.95) je zlatý poklad, pokud jde o hledání přírodních přístavů - dokonce vám řekne, zda jsou háky přišroubované do skalní stěny nebo ne.

The Baltic Sea and Approaches by Royal Cruising Club Pilotage Foundation, 4th edition (Imray, £47.50); Admiralty BA2114.

Mapy Sjöfartsverket 8 INT1020, 92 INT1220, 93.

Loď Gaia

50 let stará loď Gaia, na které plují v Dánsku a Švédsku Sara Lohse s partnerem

Kdo je Sara Lohse

Sara Lohse a její partner Xan Browne jsou architekti žijící v Kodani. Využívají pobřežní polohy města a po práci si užívají večery u vody. Sara ráda vaří a těší ji, když může připravovat chutné pokrmy v Gaiině mikrokuchyni. Plánují proplout velkou část Baltského moře a své snažení dokumentují na Instagramu.

Sara Lohse

Článek vyšel v časopise Yachting Monthly 2023

Časopis Yachting Monthly

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu! Nebo si rovnou sjednejte pojištění pro jachtaře, ať si užijete svou plavbu v bezpečí.