Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku, kterou potřebujete na moři?

Autor: Daniela Jírová 4.4.2022 Článek
Počasí v oblíbených jachtařských lokalitách se v posledních letech mění. Jak získat tu nejlepší předpověď počasí a větru, kde hledat nejlepší informace a jak zjistit varování včas?
Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku

Jakou předpověď počasí při jachtingu sledovat?

Meteorologická situace se v nejoblíbenějších jachtařských revírech mění. I v létě už několikrát jachtaře v Chorvatsku nepříjemně zaskočila silná bóra, která nebývala obvyklá. A takové výkyvy počasí můžeme čekat častěji. I proto je důležité sledovat předpověď počasí pečlivě a nespoléhat jen na jeden zdroj.

1. Windy

Nejoblíbenější aplikací se pro jachtaře stalo v posledních letech Windy. Je to ale globální předpověď, která pouze “vypočítává” situaci v atmosféře podle různých předpovědních modelů. Proto je vhodné tuto předpověď doplnit dalšími zdroji.

2. Lokální servery

Ideální je sledovat místní chorvatské meteorologické servery s lokální předpovědí, které jsou nejpřesnější. Sledovat se vyplatí určitě tyto:

Předpověď pro severní Jadran

Předpověď pro střední Jadran

Předpověď pro jižní Jadran

Doporučujeme i navtexovou verzi, kde najdete textovou předpověď a hlavně varování pro celý Jadran.

Varování a textová předpověď pro celý Jadran

3. Námořní vysílače

Vhodným zdrojem jsou i námořní předpovědi počasí pro Jadran v chorvatštině a angličtině, které vysílají po celý rok pobřežní vysílače. Vysílají v těchto časech na těchto kanálech:

CRS Rijeka Radio

VHF kanály Ch 04, Ch 19, Ch 20, Ch 23, Ch 24, Ch 81, Ch 85 v časech: 05:30 / 12:30 / 19:30 / 00:30*

CRS Split Radio

VHF kanály Ch 07, Ch 21, Ch 23, Ch 28, Ch 81, Ch 84 v časech: 05:45 / 12:45 / 19:45 / 00:45*

CRS Dubrovnik Radio

VHF kanály Ch 04, Ch 07, Ch 28, Ch 85 v časech: 06:20 / 13:20 / 20:20 / 01:20*

*Jde o čas UTC, v létě je k němu v Evropě potřeba "přičtěte" 2 hodiny

4. NAVTEX

Chorvatsko má u Splitu i moderní navtexový vysílač, který vysílá vedle nautických varovných zpráv také aktuální zprávy o počasí. Vysílač má označení „Q“, dosah nejméně 85 NM.

5. SeaHelp

Asistenční služba SeaHelp poskytuje předpověď počasí přímo ve své aplikaci (část služeb je i pro nečleny). Kromě toho posílá MeteoVarovani, které slouží pro včasné varování před nenadalými meteo situacemi, které předpověď nepostihuje. Jde zejména o lokální povětrnostní situace s prudkými bouřemi.

Aktuální předpověď počasí pro Chorvatsko

Plavba ve špatném počasí může být nebezpečná i pro zkušenější posádky. Roztrhané plachty patří k těm menším škodám. Nezapomeňte proto rozhodně na pojištění kauce, pojištění odpovědnosti skippera a cestovní pojištění, které vám garantuje zásah až 200 Nm od pobřeží. Od jachtařů pro jachtaře.

Chci si vybrat pojištění

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!