Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku, kterou potřebujete na moři?

Autor: Daniela Jírová 4.4.2022 Článek
Počasí v oblíbených jachtařských lokalitách se v posledních letech mění. Jak získat tu nejlepší předpověď počasí a větru, kde hledat nejlepší informace a jak zjistit varování včas?
Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku

Jakou předpověď počasí při jachtingu sledovat?

V nejoblíbenějších jachtařských revírech se podstatně mění meteorologická situace. I v létě častěji jachtaře v Chorvatsku nepříjemně zaskočí silná bóra, která nebývala obvyklá, četné jsou i náhlé bouřky. A takové výkyvy počasí můžeme čekat častěji. I proto je důležité sledovat předpověď počasí pečlivě a nespoléhat jen na jeden zdroj.

1. Windy

Nejoblíbenější aplikací se pro jachtaře stalo v posledních letech Windy. Je to ale globální předpověď, která pouze “vypočítává” situaci v atmosféře podle různých předpovědních modelů a neukazuje skutečný stav (jednotlivé předpovědní modely se navíc často liší). Proto je vhodné (a nutné) tuto předpověď doplnit dalšími zdroji.

2. Lokální servery

Nejpřesnější jsou místní chorvatské meteorologické servery s lokální předpovědí, kde získáte detailní informace. Sledovat se vyplatí určitě tyto:

Předpověď pro severní Jadran

Předpověď pro střední Jadran

Předpověď pro jižní Jadran

Doporučujeme i navtexovou verzi, kde najdete textovou předpověď a hlavně varování pro celý Jadran.

Varování a textová předpověď pro celý Jadran

3. Námořní vysílače

Skvělým zdrojem jsou i námořní předpovědi počasí pro Jadran v chorvatštině a angličtině, které vysílají po celý rok pobřežní vysílače. Oceníte je zejména v sutiaci, kdy na moři nemáte signál. Vysílají v těchto časech na těchto kanálech:

CRS Rijeka Radio

VHF kanály Ch 04, Ch 19, Ch 20, Ch 23, Ch 24, Ch 81, Ch 85 v časech: 05:30 / 12:30 / 19:30 / 00:30*

CRS Split Radio

VHF kanály Ch 07, Ch 21, Ch 23, Ch 28, Ch 81, Ch 84 v časech: 05:45 / 12:45 / 19:45 / 00:45*

CRS Dubrovnik Radio

VHF kanály Ch 04, Ch 07, Ch 28, Ch 85 v časech: 06:20 / 13:20 / 20:20 / 01:20*

*Jde o čas UTC, v létě je k němu v Evropě potřeba "přičíst" 2 hodiny

4. NAVTEX

Chorvatsko má u Splitu moderní navtexový vysílač, který vysílá kromě nautických varovných zpráv také aktuální zprávy o počasí (02:40 / 06:40 / 10:40 / 14:40 / 18:40 / 22:40). Vysílač dosah nejméně 85 NM.

Zprávy NAVTEX jsou vysílány na provozních frekvencích 518 kHz (mezinárodní služba NAVTEX v angličtině - má označení „Q“) a 490 kHz (národní služba NAVTEX v chorvatštině - má označení „F“).

Zprávy vysílané v posledních 72 hodinách si můžete i přečíst - zprávy NAVTEX, nahlédnout lze i do archivu.

6. Vlastní meteoanalýza

Nespoléhejte jen na jeden zdroj, naučte se je kombinovat. Synoptické mapy a všechny zdroje pro předpověď počasí pro jachtaře u nás najdete na jednom místě.

6. SeaHelp

Asistenční služba SeaHelp poskytuje předpověď počasí přímo ve své aplikaci (část služeb je i pro nečleny). Kromě toho posílá MeteoVarovani, které slouží pro včasné varování před nenadalými meteo situacemi, které předpověď nepostihuje. Jde zejména o lokální povětrnostní situace s prudkými bouřemi.

Aktuální předpověď počasí pro Chorvatsko

Plavba ve špatném počasí může být nebezpečná i pro zkušenější posádky. Roztrhané plachty patří k těm menším škodám. Nezapomeňte proto rozhodně na pojištění kauce, pojištění odpovědnosti skippera a cestovní pojištění, které vám garantuje zásah až 200 Nm od pobřeží. Od jachtařů pro jachtaře.

Chci si vybrat pojištění

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!