Jste začínající či rekreační jachtař? Máme pro vás rady a tipy pro bezproblémovou a bezpečnou plavbu

Autor: Daniela Jírová 27.6.2023 Článek
Jachting je nádherný a svobodný sport a být kapitánem je pocit k nezaplacení. Máme pro vás vychytaný rozcestník všech důležitých dovedností, které se hodí všem rekreačním jachtařům!
Pro začínající jachtaře: rady a tipy pro bezproblémovou plavbu

1. Vyplutí a příprava na plavbu

⚓ Poradíme, jak převzít roli kapitána a nebát se (poprvé) vyplout

Jak úspěšně překročit z role člena posádky do role kapitána? Jak zvládnout první plavbu, i když vás svírají pochybnosti nebo plujete s nezkušenou posádkou? Zbavte se obav ze své první plavby v roli kapitána a užijte si jachting naplno! Poradíme, jak odhodit strach a jak si plavbu ulehčit i užít.

Jak zvládnout první plavbu →

⚓ Jak si převzít loď? Průvodce převzetím lodě od charterové společnosti

Na dobrém převzetí lodě závisí vaše bezpečná a pohodová plavba. A ušetří vám i spoustu času a starostí. Poradíme, jak nejlépe na to.

Jak si převzít loď →

Jachta na moři

2. Kotvení a přistávání bez komplikací

⚓ Jak bezpečně zakotvit, aby kotva opravdu držela?

Kotvení je nejpřirozenější způsob, jak si užít noc na lodi. Někteří jachtaři z něj ale mají až panický strach. Co když se kotva uvolní? Nebo zasekne? Pojďte se podívat, jak správně zakotvit, na co si dát pozor a jak vyřešit potíže. Ať si můžete užívat blankytně modré moře jen pro sebe.

Jak správně zakotvit →

TIP Podívat se můžete i na záznam přednášky Jak na bezpečné kotvení s Jirkou Zndulkou.
Kotva na dně

⚓ Přístavní manévry krok za krokem. S naším návodem zvládne bezpečné přistání hravě i začátečník

Pro bezpečné přistání je klíčová správná a včasná příprava lodi i posádky, a také rozdělení celého přistávacího manévru do jednoduchých navazujících kroků. Ukážeme vám, jak na to.

Přístavní manévry krok za krokem →

TIP Podívat se můžete i na záznam přednášky Základy bezpečného přistávání s Jirkou Zndulkou.

3. Bezpečnost na lodi

⚓ 11 tipů pro bezeškodní průběh plavby

Škody na lodi se nevyhýbají ani zkušeným mořským vlkům. A přitom lze některým snadno zabránit. Ty nejčastější mají totiž takřka shodný průběh. Na co se vyplatí dávat pozor, abyste si užili plavbu v pohodě a bez nehod?

11 tipů pro bezeškodní průběh plavby →

Poškozený kýl

Poškození kýlu se stává nejčastěji chybou při navigaci nebo nepozorností, která se nevyhýbá ani zkušeným

⚓ Nehody a ztroskotání na moři: skutečné námořní příběhy a jejich řešení

Co všechno se může stát na moři? Jak řešit kritické situace? Sdílíme 11 námořních nehod i s rozborem chyb od zkušených jachtařů a tipy, jak problémy můžete vyřešit lépe a bezpečněji.

Skutečné námořní příběhy a jejich řešení →

⚓ Nejčastější škody na jachtě

Přinášíme velký přehled nehod, které v roce 2023 řešili čeští jachtaři na moři. Na co si při plavbě dát pozor, abyste také nepřišli o kauci?

Nejčastější škody na lodi →

⚓ Jaké pojištění si vybrat, když si půjčujete jachtu?

Jak se pojistit při jachtingu? Které pojištění vám nejlépe pomůže při nehodě na lodi, při zranění posádky nebo hrubé nedbalosti? Přehledný návod a vysvětlení je tu.

Jak se pojistit na plavbu →

4. Co se vám bude hodit na plavbě

⚓ Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku, kterou potřebujete na moři?

Meteorologická situace se v nejoblíbenějších jachtařských revírech mění. I v létě už několikrát jachtaře v Chorvatsku nepříjemně zaskočila silná bóra, která nebývala obvyklá. A takové výkyvy počasí můžeme čekat častěji. I proto je důležité sledovat předpověď počasí pečlivě a nespoléhat jen na jeden zdroj.

Nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku →

Loď na moři v silné bóře

⚓ První pomoc a lékárnička

Dovolená na jachtě je jedinečným zážitkem. Jak vyřešit i méně příjemné okamžiky a poskytnout účinnou první pomoc? Jak vybavit lékárničku a vyřešit MOB? O své zkušenosti se podělil dlouholetý jachtař a odborník na urgentní medicínu MUDr. Vojta Vajdík.

První pomoc na lodi →

⚓ Záznam přednášky: Nejdůležitější jachtařské uzly

Chcete se naučit vázat nejdůležitější jachtařské uzly a získat spoustu tipů a vychytávek? Podívejte se na praktickou přednášku s Pavlem. Ukážeme si i různé druhy lan a jejich použití.

Nejdůležitější uzly →

⚓Záznam přednášky: COLREG polopatě a jednoduše

Bojujete na moři s pravidly, přednostmi a zmatkujete? Nebo neveřícně sledujete na sítích videa, jak někteří skippeři řeší kolizní situaci? Pak je praktická přednáška o COLREGu přesně pro vás. Pavel si na všechny nejasnosti důkladně posvítí a předvede je v praxi.

COLREG polotpatě a prakticky →

Svázané jachty v zátoce

I když s jachtingem začínáte nebo plujete jen občas, s dobrou přípravou a klidnou hlavou si plavbu můžete užít naprosto bez problémů. Věřte si, k moři přistupujte s respektem a věnujte své lodi i moři plnou pozornost - vaši 100% koncentraci vám oplatí mnohonásobně.

Tak hezkou a bezpečnou plavbu a ahoj někdy na moři!

TIP Víte, že můžete mít možnost technických a právních konzultací zdarma? Staňte se členem Boatsafe Skippers Clubu. Na členy klubu čeká navíc prémiové přednášky od nejlepších jachtařů.

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!