Jste začínající jachtař? Máme pro vás rady a tipy pro bezproblémovou a bezpečnou plavbu

Autor: Daniela Jírová 27.6.2023 Článek
Jachting je nádherný a svobodný sport a být kapitánem je pocit k nezaplacení. Máme pro vás vychytaný rozcestník všech důležitých dovedností, které se hodí všem rekreačním jachtařům!
Pro začínající jachtaře: rady a tipy pro bezproblémovou plavbu

1. Vyplutí a příprava na plavbu

První samostatná plavba? Poradíme, jak převzít roli kapitána a nebát se poprvé vyplout

Jak úspěšně překročit z role člena posádky do role kapitána? Jak zvládnout první plavbu, i když vás svírají pochybnosti nebo plujete s nezkušenou posádkou? Zbavte se obav ze své první plavby v roli kapitána a užijte si jachting naplno! Poradíme, jak odhodit strach a jak si plavbu ulehčit i užít.

Jak zvládnout první plavbu

Jak si převzít loď? Průvodce převzetím lodě od charterové společnosti

Na dobrém převzetí lodě závisí vaše bezpečná a pohodová plavba. A ušetří vám i spoustu času a starostí. Poradíme, jak nejlépe na to.

Jak si převzít loď Jachta na moři

2. Kotvení a přistávání bez komplikací

Jak bezpečně zakotvit, aby kotva opravdu držela?

Kotvení je nejpřirozenější způsob, jak si užít noc na lodi. Někteří jachtaři z něj ale mají až panický strach. Co když se kotva uvolní? Nebo zasekne? Pojďte se podívat, jak správně zakotvit, na co si dát pozor a jak vyřešit potíže. Ať si můžete užívat blankytně modré moře jen pro sebe.

TIP Podívat se můžete i na záznam přednášky Jak na bezpečné kotvení s Jirkou Zndulkou.
Kotva na dně

Přístavní manévry krok za krokem. S naším návodem zvládne bezpečné přistání hravě i začátečník

Pro bezpečné přistání je klíčová správná a včasná příprava lodi i posádky, a také rozdělení celého přistávacího manévru do jednoduchých navazujících kroků. Ukážeme vám, jak na to.

Přístavní manévry krok za krokem
TIP Podívat se můžete i na záznam přednášky Základy bezpečného přistávání s Jirkou Zndulkou.

3. Bezpečnost na lodi

11 tipů pro bezeškodní průběh plavby

Škody na lodi se nevyhýbají ani zkušeným mořským vlkům. A přitom lze některým snadno zabránit. Ty nejčastější mají totiž takřka shodný průběh. Na co se vyplatí dávat pozor, abyste si užili plavbu v pohodě a bez nehod?

11 tipů pro bezeškodní průběh plavby Poškozený kýl

Poškození kýlu se stává nejčastěji chybou při navigaci nebo nepozorností, která se nevyhýbá ani zkušeným

Jaké pojištění si vybrat, když si půjčujete jachtu?

Jak se pojistit při jachtingu? Které pojištění vám nejlépe pomůže při nehodě na lodi, při zranění posádky nebo hrubé nedbalosti? Přehledný návod a vysvětlení je tu.

Jak se pojistit na plavbu

4. Co se vám bude hodit na plavbě

Jak získat nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku, kterou potřebujete na moři?

Meteorologická situace se v nejoblíbenějších jachtařských revírech mění. I v létě už několikrát jachtaře v Chorvatsku nepříjemně zaskočila silná bóra, která nebývala obvyklá. A takové výkyvy počasí můžeme čekat častěji. I proto je důležité sledovat předpověď počasí pečlivě a nespoléhat jen na jeden zdroj.

Nejpřesnější předpověď počasí v Chorvatsku Loď na moři v silné bóře

První pomoc a lékárnička

Dovolená na jachtě je jedinečným zážitkem. Jak vyřešit i méně příjemné okamžiky a poskytnout účinnou první pomoc? Jak vybavit lékárničku a vyřešit MOB? O své zkušenosti se podělil dlouholetý jachtař a odborník na urgentní medicínu MUDr. Vojta Vajdík.

První pomoc na lodi

I když s jachtingem začínáte nebo plujete jen občas, s dobrou přípravou a klidnou hlavou si plavbu můžete užít naprosto bez problémů. Věřte si, k moři přistupujte s respektem a věnujte své lodi i moři plnou pozornost - vaši 100% koncentraci vám oplatí mnohonásobně.

Tak hezkou a bezpečnou plavbu a ahoj někdy na moři!

TIP Víte, že můžete mít možnost technických a právních konzultací zdarma? Staňte se členem Boatsafe Skippers Clubu. Na členy klubu čeká navíc prémiové přednášky od nejlepších jachtařů.

Svázané jachty v zátoce

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!