Jaký dárek koupit pro jachtaře a jachtařky k Vánocům? Inspirujte se osobními tipy od jachtařů z Boatsafe

Autor: Daniela Jírová 8.12.2021 Článek
Píšete dopis Ježíškovi? Nebo hledáte inspiraci na dárek pro jachtaře a jachtařky? Vyzpovídali jsme jachtaře z Boatsafe a máme pro vás výběr těch nejlepších dárků, které zaručeně pod stromečkem vykouzlí úsměv!
Dárky pro jachtaře
1. Předplatné časopisu Yachting World

Je jen málo tištěných časopisů, které se i v dnešní digitální době vyplatí sledovat. Ale Yachting World je jedním z nich. Existuje samozřejmě i v digitální podobě. Každý měsíc se obdarovaný může těšit na to nejlepší ze světa jachtingu – reportáže, závody, expedice, nezávislé testy a špičkové fotografie.

Matyáš Mačát: Pro anglicky mluvící nadšence rozhodně doporučuju. Tištěná verze se dá objednat i do Čech. Daroval jsem ji už párkrát a vždy to byl velmi úspěšný dárek!

Časopis
2. RC model plachetnice

Co dělá jachtař, když není na moři? Brázdí vody s RC modelem plachetnice. Vybrat si můžete jednoduchou plachetnici pro začátečníky, závodní speciál i do horších podmínek nebo retro dřevěnou.

Lukáš Slavík: Mám závodní plachetnici Dragon Flite 95. Je to velmi propracovaný model vhodný i na soutěže, s perfektní hydrodynamikou a ze špičkových materiálů. Skvěle vypadá, a tak když není na vodě, je vystavená u mě v kanceláři.

RC model plachetnice

Zdroj: www.houska-modelar.cz

3. Kniha Jachting v bouřích

“Pokud byste měli mít jen jedinou knihu o jachtingu, je to právě tahle.” Legendární knížka vyšla už v několikátém vydání, a tak obsahuje i nejnovější poznatky a taktiku překonávání těžkého počasí. Knížka je okořeněná 10 skutečnými příběhy jachtařů z nelehkých podmínek s rozborem.

Jiří Zindulka: Většinu zkušeností na moři jsem sbíral sám a udělal jsem obrovské množství chyb. Když jsem kdysi pátral po jachtařské literatuře o plavbě v těžkých meteorologických podmínkách, narazil jsem na tuto knihu, a i teď ji pokládám za nejlepší. Mnohým jachtařům může ušetřit hodně těžké chvíle!

Kniha
4. Zateplené boty do podpalubí

Skvělá pomůcka pro všechny jachtaře, kteří mají rádi jarní, podzimní a zimní plavby.

Jan Onheiser: Vychytávku, kterou mám na lodi rád, jsou pohodlné teplé papuče od NorthFace. Mají nepromokavý povrch (je lehce nepromokavý, do deště to není), jsou zateplené a s neklouzavou podrážkou. Na pobyt v podpalubí nebo vyběhnutí na palubu při plavbě v chladných vodách jsou naprosto skvělé.

Bačkory na jachtu
5. Čelovka

Kvalitní a spolehlivou čelovku ocení každý námořník. Při noční plavbě a kotvení, při opravách na lodi, při cestách na pobřeží, na dinghy nebo na hlídce.

Kryštof Zindulka: Dobrá čelovka se hodí každému jachtařovi. Ta moje umí svítit opravdu “brutálně”, což na lodi oceňuji. Má ale externí zdroj, který musí být třeba na opasku, což už není moc praktické. Až si budu vybírat novou, vyberu si o něco méně svítivou a menší. A určitě musí mít červené světlo, které na lodi neoslňuje, a integrovaný zdroj.

Čelovka
6. Sada pro jachtaře na opravu čehokoliv - duck tape, vodotěsná páska a elektrikářské pásky

Co takhle vybrat hezkou brašnu a doplnit pásky i dalšími nezbytnostmi nebo nářadím? Můžete přidat třeba multitool, lano, kleště, sadu na opravu plachet, sadu na opravu gelcoatu, nůž nebo pro fajnšmekry aku šroubovák.

Martina Sobotová: Izolačních vodotěsných pásek mám na lodi velkou spotřebu, tak si letos pořídím celou sadu. Využívám je jako bowman hlavně při regatách, na zajištění šeklů nebo uzlů u otěží genakru neznám nic lepšího. Ale na lodi se hodí prakticky na cokoliv. A moje další přání? Chtěla bych svůj genakr :).

Vodotěsné pásky na loď

Zdroj: www.engelbert-strauss.cz

7. Zážitková nebo sportovní plavba

Kouzlo moře uchvacuje a přenáší i přes těžké chvíle. Plavba se zkušeným kapitánem do neokoukaných míst potěší každého námořníka. Pro začínající můžete vybrat kondiční plavbu, pro zkušené sportovní nebo expediční plavbu.

Jiří Zindulka: Já doporučuji plavby na mém expedičním Boomerangu :). Povzbudí imunitu a nabíjí energií moře. Každý pozná, co v něm je a jak dokáže odolat nástrahám Baltského moře. Boomerang vydrží skoro všechno a je zvědavý, co vydrží ostatní.

Bomerang
8. Handpresso nebo french press

Kafe na lodi je naprosto nezbytné a ten, kdo ho umí zařídit, je v posádce nejoblíbenější! Vybrat si můžete populární handpresso - voda se ohřeje na vařiči a napumpování na 15 barů je pro námořníky hračkou. Nebo zkuste jednodušší french press konvici.

Daniela Jírová: Moka konvičky na lodích bývají v hrozném stavu a kafe z nich každému nechutná. Handpresso je super, ale pro větší posádku se nadřete :). Nerezový french press se nerozbije a můžete koupit s objemem až 1 litr. Mým objevem je letos tahle OLYMPIA s dvojitou stěnou –⁠ kafe udrží i celou hodinu horké, a přitom je na povrchu chladná.

Káva na lodi

Zdroj: www.cerstvakava.cz

9. Jachtařský průvodce 888 přístavů a zátok

Bible všech jachtařů, která asi nepotřebuje komentář a na které se shodl celý náš tým. Jachtařský průvodce Jadranem - Chorvatsko, Slovinsko, Černá Hora, kde je zakreslená každá zátoka, marina i kotviště.

Jachtařský průvodce jadranem 888 přístavů a zátok
10. Kniha Ztraceno ve vlnách

Velmi čtivá a fascinující sbírka 45 dramatických příběhů plachetnic ztracených na moři. Vyprávějí přímí účastníci (tam, kde dotyční přežili).

Matyáš, Martina a Daniela: Je skvělá!

Kniha Ztraceno ve vlnách
11. Posuvná tabulka navigačních světel

Škola hrou v praxi :). Výuková navigační pomůcka se hodí hlavně pro začínající. A jak funguje? Na posuvnou podložku poskládáte světla, která vidíte (ukazuje všechny úhly), a zobrazí se typ plavidla. Navíc jsou seřazené podle přednosti, takže je hned jasné, kdo má komu dát přednost (když tedy obě strany respektují COLREG).

Matyáš Mačát: Je to docela fajn výukový nástroj a pro začínající i jistící navigační pomůcka pro plavbu v noci. Některý ty složitější "diskotéky" si prostě nezapamatují hned :).

Tabulka navigačních světel
12. Licence Navionics

Populární aplikace s podrobnými a aktuálními mapami mořských pobřeží i vnitrozemských jezer je dalším dárkem, na kterém se shoduje většina týmu a který využije každý jachtař.

Aplikace Navionics
13. Samonafukovací záchranná vesta nebo náhradní CO2 cartridge

Bezpečnostní vybavení na půjčené lodi moc ovlivnit nemůžeme, ale záchranná vesta je jednou z výjimek. Je to náš osobní záchranný prostředek, a žádný jachtař se nechce spoléhat na neforemné polystyrenové vesty. Pořiďte mu vlastní! A pokud už ji má, můžete ho potěšit náhradní cartrigí nebo solnou tabletou.

Kateřina Staňková: Co jiného doporučuje Bezpečně na moře než moderní samonafukovací záchrannou vestu?:-) Kvalitní a v ČR dostupné vesty jsou například Spinlock nebo Baltic, se kterými mám ty nejlepší zkušenosti.

Záchranná vesta

Zdroj: www.sailingcentrum.cz

14. Kurz freedivingu

Každý skipper by se měl umět ponořit na nádech do kotevní hloubky, třeba k zaseknuté kotvě. Dostat se do hloubky pět a více metrů ale není pro každého jednoduché. S kurzem nádechového potápění to půjde samo. A těch podmořských krás, které díky tomu objevíte!

Freediving

Nevíte si rady a bojíte se, že se netrefíte? Zkuste náš poslední tip!

Dárkový poukaz Boatsafe

Dárkový poukaz vystavíme na jakoukoliv částku a obdarovaný ho může využít podle svého přání – na pojištění kauce či odpovědnosti, na cestovní pojištění, pojištění regaty či asistenční službu SeaHelp. Nebo ho můžete využít na členství v Boatsafe Skippers Clubu a obdarovaný si váš dárek bude bohatě užívat celý rok.

Dárkový poukaz Boatsafe

A čím ještě můžete potěšit jachtaře?

Na závěr přidáváme ještě pár univerzálních tipů na jachtařské dárky, které rozhodně nezklamou.

power banka nebo solární panel

jachtařské oblečení: rukavice, bunda nebo větrovka, vesta, kalhoty, kraťasy, funkční prádlo, funkční tričko (lycra, merino), ponožky, čepice, šátek...

jachtařské boty: holínky, tenisky, neoprenky nebo i žabky do sprch nebo na pláž

doplněk do jachtařského domova: zarámovaná mapa, fotokoláž, hrneček, jachtařské povlečení, blok, kalendář...

předplatné Windy Premium

stylový logbook nebo jachtařská knížka

sada na šnorchlování

paddleboard

jachtařské (polarizační) brýle

originální láhev na vodu, termoska

GoPro kamera

jachtařské hodinky

týmové tričko nebo vlajka

láhev dobrého vína nebo rumu

Rum
Tak šťastnou ruku a krásné Vánoce!

Chcete si přečíst další články o jachtingu nebo o bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!