První samostatná plavba? Poradíme, jak převzít roli kapitána a nebát se poprvé vyplout

Autor: Daniela Jírová 21.7.2021 Článek
Zbavte se obav ze své první plavby v roli kapitána a užijte si jachting naplno! Poradíme, jak odhodit strach a jak si plavbu ulehčit i užít.
Jak převzít roli kapitána a nebát se poprvé vyplout?

Jachting je nádherný a svobodný sport a být kapitánem na své lodi je pocit k nezaplacení. Role kapitána sebou nese velkou odpovědnost a dovézt posádku i loď na konci týdne v pořádku do mariny je někdy nejen pro začínající kapitány adrenalinový úkol. Kapitán ručí za život a zdraví posádky i za celou loď, a zároveň chce, aby si posádka odvezla si ty nejhezčí vzpomínky.

Jak tyto role skloubit? A jak úspěšně překročit z role člena posádky do role kapitána? Jak zvládnout první plavbu, i když vás svírají pochybnosti nebo plujete s nezkušenou posádkou?

Rodina na plavbě

Zahoďte zbytečné obavy. Hodně věcí se dá naučit, jiné získáte zkušenostmi a na začátku vám pomůže náš článek a desatero prvokapitána.

Co vám ulehčí vaši novou roli kapitána?

1. Dokonale se seznamte se svou lodí a trvejte na jejím dobrém stavu

Základem bezpečné a bezproblémové plavby je správné a pečlivé převzetí lodě. Nestyďte se nechat si ovládání předvést technikem a zeptat se na všechno, co vám nebude jasné. Každá loď je jiná. Počítejte i s tím, že napoprvé budete nervózní a snadno některé věci přehlédnete. Trvejte na doplnění chybějícího vybavení a na odstranění závad.

Vyberte si loď od prověřené a spolehlivé charterové společnosti. Loď bude v dobrém stavu a vy se budete moct spolehnout na pomoc v případě potíží. Pečlivě si uložte kontakty.

Pokud jako člen posádky dobře znáte nějaký typ lodě a umíte ji ovládat, vezměte si jako kapitán na svou první plavbu stejnou loď.

Seznamte dobře posádku s vybavením lodi, s její obsluhou a určitě nezapomeňte na záchranné prostředky. Poskytněte posádce důležité informace už předem (použití WC a fekálních tanků, omezená kapacita vody a elektřiny, tipy, co zabalit a co nebrat).

TIP Na lodi udržujte pořádek, pokud nastane opravdový problém, můžete se na něj plně soustředit a neřešit zamotaná lana nebo rozbité skleničky.

Jachta na moři

Chcete mít všechny důležité rady vždy po ruce? Stáhněte si zdarma e-book Průvodce převzetím lodě krok za krokem do mobilu.

Nebo se podívejte na Jirkovu přednášku Jak si přebrat loď, která je plná praktických videí, kde vše uvidíte na vlastní oči.

2. Proškolte posádku a rozdělte každodenní povinnosti

Získáte prostor a energii na řešení náročnějších situací. A co si může posádka vzít na starosti? Zásoby a uložení jídla (hlídá zásoby jídla, vody a poradí ostatním, co a kde je uložené), lodní pokladnu (doporučujeme například aplikaci Settle Up), lékárnu, odpovědnost za lodní deník, sledování počasí, přípravu lodi na vyplutí a kotvení (hlídá lana, fendry, organizuje ostatní...).

3. Naučte co nejdříve posádku základní jachtařské dovednosti

Když se blížíte do mariny, je potřeba věnovat plnou pozornost vedení lodě, nemáte prostor učit posádku vázat fendry, zejména jste-li nervózní.

Před prvním vyplutím, ještě v domovské marině, si s posádkou projděte celou palubu a naučte jednotlivé členy jejich úkoly a povinnosti. Naučte je vázat fendry a chystat vázací lana, zvedat mooringové lano a přivázat ho na přídi. Dejte posádce pocit důležitosti (který jí po právu náleží:-) a uvolněte si ruce, abyste se mohli soustředit na vlastní přístavní manévr. Pokud máte šikovnou posádku, zvládne se některé věci naučit velmi dobře a při plavbě a kotvení vám výrazně ulehčí práci.

Posádce věřte, častou chybou je, že kapitán nevěří posádce a snaží se přebírat její práci na sebe. Nezapomínejte ale, že odpovědnost je na vás, je-li posádka nezkušená, je potřeba ji kontrolovat.

Posádka při práci na palubě lodi
4. Věnujte situaci na moři a své lodi plnou pozornost

Moře si vás zaslouží celého/celou. Vaši 100% koncentraci vám oplatí mnohonásobně. Soustřeďte se na všechny činnosti na lodi a nenechte se rozptýlit posádkou. Pokud si potřebujete odpočinout, svěřte loď svému zástupci.

5. Dávejte posádce srozumitelné pokyny, jednejte klidně.

Nedejte na sobě znát nejistotu. Pokud vám posádka věří, tak je v klidu. Když na vás uvidí strach a nejistotu, začne se bát také a obvykle velmi intenzivně :(. Formulujte jasně, co má posádka udělat, nenechte je v nejistotě.

Skipper na jachtě
6. Věnujte pozornost plánování trasy

Berte v úvahu své limity i limity členů posádky. Neplánujte si trasu moc pevně, ať můžete improvizovat a měnit trasu flexibilně s ohledem na počasí. Je dobré mít i rezervu a "volný den". A naplánujte si raději pomalejší tempo plavby, ať neplujete ve stresu a časovém presu.

Svou první plavbu si můžete ulehčit i výběrem termínu a oblasti plavby - vyberte si termín ideálně mimo hlavní sezónu, ať nemusíte hledat volné kotviště, a v době, kdy je počasí relativně stabilní.

Nebo zvolte trasu, kterou znáte. Např. pokud jste během jachtařského kurzu pluli v nějaké pěkné oblasti Chorvatska a už znáte řadu přístavů, pomůže vám, když v této oblasti poplujete i svou první samostatnou plavbu.

Jachta kotvící v zátoce
7. Připravte se na kotevní manévry včas

Vybírejte si mariny, kde je dostatek místa nebo kde se můžete spolehnout na pomoc personálu.

Přípravu lodě si vždy udělejte dostatečně dlouho před přistáním. Např. v Chorvatsku z "Osmiček", jachtařského průvodce 888, zjistíte, jak přístav vypadá, jestli jsou tam mooringy nebo pontony a na základě toho víte, jak si máte připravit lana a fendry. Vždy si lana a fendry připravte ještě před tím, než začnete přistávat a zkontrolujte si, že máte vše dobře připravené. A posádce jasně řekněte, co kdo bude dělat.

TIP Po prvním vyplutí si ještě někde v závětří na klidné vodě vyzkoušejte, jak se loď chová, jak reaguje na zpátečku. Udělejte si s lodí kolečko popředu, zastavte, začnete couvat, vyzkoušejte si kolečko na zpátečku, a hlavně si zapamatujte reakci lodního šroubu, tzv. Propwalk, který při zařazení zpátečky snese záď na jednu stranu dříve, než se loď rozjede dozadu. Všechny běžné plachetnice mají pravotočivý lodní šroub, tzn. že na zpátečku to záď snáší doleva. Prostě si loď trochu osahejte, ať víte, jak se chová a jak reaguje.

Přečtěte si také 8 kroků k bezpečnému přistání s lodí. S naším přehledným návodem zvládne přistání hravě i začátečník.

Jachty kotvící v přístavu
8. Sledujte počasí a reagujte na něj

Nebojte se změnit plány, pokud se na něco necítíte. Někdy je největší odvaha nevyplout.

9. Domluvte si spoluplavbu

Máte zkušenějšího kamaráda jachtaře? Připojte se k němu se svou lodí na první plavbu. Můžete se spolehnout na jeho pomoc nebo radu v případě problémů, pomůže s plánováním trasy a výběrem bezpečných kotvišť. Vy se budete moci soustředit na vedení lodi. Pokud chcete raději plout sami, zkuste se domluvit alespoň na pomoc po telefonu.

TIP Chcete mít na moři možnost technických a právních konzultací zdarma? Staňte se členem Boatsafe Skippers Clubu. Na členy klubu čeká navíc 6 prémiových přednášek ročně od nejlepších jachtařů.

Svázané jachty v zátoce
10. Věřte si a k moři přistupujte s respektem

Do krizové situace se může loď dostat kdykoliv a kapitán musí být vždy připraven takovou situaci řešit, i když je nezkušený. Pamatujte, že rozhodování a odpovědnost je pouze na kapitánovi. V případě nutnosti proto určitě přerušte nebo ukončete plavbu, i když by posádka plula raději dál.

Je hodně kapitánů, kteří si poradí i v té nejsložitější situaci, mají brilantní jachtařské dovednosti a mnoho let zkušeností, ale existuje výrazně menší množství kapitánů, kteří to dokážou s jakoukoliv posádkou. Dobrý kapitán musí být také co nejlepším psychologem, posádku motivovat a snažit se o dobré vztahy i pozitivní naladění na palubě. I to vám první plavbu výrazně ulehčí.

Jachta při plavbě

A kdy poprvé vyplout?

Každý někdy začínal a první samostatná plavba bývá náročná. Ale většina kapitánů potvrdí, že je hlavně potřeba potlačit strach, odhodlat se a vyplout. Jinak hrozí, že budete své poprvé řešit každý rok. Nebojte se tedy vyplout a nečekejte, až budete dokonale připravení. Pokud jste úspěšně absolvovali kvalitní kurz, praxi na moři a pracujete na sobě, zvládnete to!

TIP Pokud ale cítíte, že vám chybí základní jachtařské dovednosti nebo jste prošli méně kvalitním kurzem, s klidným srdcem první plavbu odložte a zkuste nejprve získat zkušenosti na kondičních plavbách nebo jako člen posádky zkušených kapitánů.

A kdyby k nějakému karambolu přeci jen došlo, je tu Boatsafe. Nezapomeňte na pojištění kauce a doporučujeme přibrat i pojištění odpovědnosti skippera , bude se vám lépe usínat. Pro začínající je vhodná i asistence na moři SeaHelp, která se postará o stažení při lehkém nasednutí nebo pomoc při nehodě. Kryjeme vám záda!

Prohlédnout si pojištění

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!