Vytažená cizí kotva. Jak postupovat, když si se svou kotvou vytáhnete i cizí kotvu nebo kotevní řetěz?

Autor: Jiří Zindulka 20.10.2021 Článek
Zaháknutí cizí kotvy nebo řetězu na vlastní kotvu se stává často hlavně v úzkých zátokách. Máme jednoduché řešení, které je bezpečné a zvládnete ho velmi rychle.
Jak postupovat, když vytáhnete i cizí kotvu?

V minulých dílech seriálu o bezpečném kotvení jsme si ukázali, jak správně zakotvit, aby kotva opravdu držela , jak s jistotou zvládnout nejrůznější typy kotvení, a spoustu tipů, jak řešit noční bouřku na kotvě. Tentokrát ukážeme, jak zvládnout vytažení cizí kotvy nebo řetězu.

Když při zvedání kotvy jde kotevní vrátek ztuha, je jasné, že je něco špatně. Buď máte vybité akumulátory anebo zvedáte kromě své kotvy i něco navíc. Pokud vytáhnete na své kotvě zavěšený kotevní řetěz jiné lodi, je nutné to řešit.

Jaký je nejlepší postup?

1. Pokud máte na své kotvě lano s kotevní bójí, obvykle stačí toto lano od kotvy napnout a přivázat na přední vazák. Pak začněte pouštět řetěz, tím se kotva převrátí hlavou vzhůru a cizí řetěz z ní vypadne. Pokud vypadne na dno, máte vyhráno. Pokud nemáte kotevní bóji nebo kotva vypadla na váš řetěz, je tu další jednoduché řešení.

2. Uvažte jeden konec lana na příď a s druhým koncem lana skočte do vody. Potopte se k zavešené kotvě, podvlékněte své lano pod cizím řetězem a podejte lano zpět na příď. Tam lano napněte a přivažte. Pak povolte svou kotvu. Ta se dostane mimo cizí kotevní řetěz a vyhákne se. Cizí kotvu nebo řetěz pak spustíte na dno a svou kotvu vytáhnete.

Zahaknutá kotva

Způsob, jak přivázat lano

Na moři každý rok vidíme nejrůznější způsoby řešení této situace, ale bývají náročné nebo přímo riskantní. Může dojít ke kontaktu s druhou lodí nebo se může řetěz dostat pod záď a dojít k namotání řetězu do šroubu. Tento způsob je naproti tomu bleskový a téměř bez rizika.

Kotevní řetěz

Pokud byste se ale při kotvení dostali do větších potíží a kotvu museli odhodit, tak se můžete spolehnout na pojištění kauce. Utopenou kotvu či řetěz totiž kryjeme.

Článek doprovází zářijovou přednášku Jak na bezpečné kotvení, která je součástí seriálu našich přednášek zdarma. Zajímají vás další přednášky o bezpečné plavbě? Sledujte jachtařský blog, kde pravidelně přednášky vypisujeme. Těšíme se na vás!