Jaké pojištění si vybrat, když si půjčujete jachtu?

Autor: Daniela Jírová 20.7.2022 Článek
Jak se pojistit při jachtingu? Které pojištění vám nejlépe pomůže při nehodě na lodi, při zranění posádky nebo hrubé nedbalosti? Přehledný návod a vysvětlení je tu.
Jaké pojištění si vybrat, když si půjčujete jachtu?

1. Pojištění kauce

Základním pojištěním, bez kterého byste neměli vyplout, je pojištění kauce. Kryje škody, které způsobíte na lodi při plavbě, kotvení či přístavních manévrech. Typické je odření trupu, namotání lana, poškození luken, utopení kotvy nebo roztržení plachet.

Kauci skládáte charterové společnosti, a ta ji použije k úhradě škody. Díky pojištění ji získáte z velké části zpět.

Jaké pojištění kauce si můžete vybrat?

Dovolená

Pokud vyplouváte jednou ročně na dovolenou, je tato jednorázová varianta přesně pro vás.

Jachtař

Těm, kteří vyplouvají alespoň dvakrát ročně, se cenově vyplatí celoroční Jachtař.

Regata

Pro závodníky je jednorázové pojištění s doplňkovými plachtami v ceně, které kryje i riziko při závodech.

Profík.

Nejkomplexnější Profík je celoroční a kryje kromě dovolené i zvýšené riziko při závodech a plavbách “za úplatu” - kurzy či plavby. V ceně jsou i doplňkové plachty. S jednou pojistkou tak můžete vyrazit během roku kamkoliv a máte vždy krytá záda.

Ve všech variantách se můžete těšit na stejné nadstandardní krytí ("nehledáme, co nehradit, ale naopak co hradit") i rychlou likvidaci škod.

TIP Pojištění kauce si můžete sjednat klidně až na místě, třeba při čekání v marině, nejpozději ale před převzetím lodě.

Přečtěte si příběhy našich klientů o tom, jak dopadlo řešení stržené kauce

Třeba o utržené jachtě z bóje v noční bouřce, nebo srážce lodí na startu regaty. Velmi často řešíme i namotání lana na lodní šroub a odření lodě při přistávání u mola či v marině. Pozor si dejte i na to, co se může stát, když využijete při přistání pomoc charterovky.

Jachta na regatě

Pojištění kauce Profík platí i na regatách

2. Pojištění odpovědnosti skippera

Odpovědnost skippera na lodi je opravdu velká, a tak je toto pojištění ideálním doplňkem k pojištění kauce.

Kryje vás a posádku i při hrubé nedbalosti.

Nebo když způsobíte zranění posádce (a musíte hradit bolestné nebo ušlou mzdu).

Vztahuje se i na škody na životním prostředí (např. únik nafty do moře). A také na nehody a zranění při provozu dinghy nebo vodních sportů (vodní lyže, kite).

A pokud způsobíte takovou škodu, kvůli které charterovka nemůže loď pronajímat, bude náhradu za ušlý zisk požadovat po vás. I s tím vám pomůže pojištění odpovědnosti skippera.

Pozor, s úhradou škod na lodi (namotání lana, odření lodi…) vám nepomůže, ty vyřeší jedině pojištění kauce. Podívejte se proto také na 7 námořních příběhů: které pojištění vám pomůže, kde najdete konkrétní příklady, kdy se které pojištění uplatní.

Pojištění odpovědnosti skippera platí i v ČR a může ho využít i majitel vlastní lodi.

Skipper na jachtě

Pojištění odpovědnosti doporučujeme každému skipperovi. Dodá vám klid

3. Cestovní pojištění

Cestovní pojištění jsme vyvíjeli tak, aby pokrylo co nejvíce situací, které se mohou stát při plavbě. Obsahuje tedy i věci, za které si jinde musíte připlatit nebo je nekryjí (např. zásah vrtulníkem). Chtěli jsme se o jachtaře postarat daleko nad rámec běžného cestovního pojištění, a proto:

Při ohrožení zdraví či života garantujeme zásah asistenční služby až do 200 NM od pobřeží.

Kryjeme všechny myslitelné vodní sporty –⁠ například windsurfing, kiting a vodní lyže.

V případě sporu spojeného s provozem lodě vám zajistíme právní pomoc.

Hradíme samozřejmě léčebné výlohy (a to včetně léčby covid-19 do maximálního limitu).

Pojištění můžete uzavřít na dobu plavby nebo zvolit výhodnou celoroční variantu a být v pohodě i na výletech za poznáním. Pro profesionální skippery neplatí ani omezení 90 dní na jednu cestu. Pojistit se můžete na cesty po celém světě. Vybrat si můžete ze dvou limitů pojistného plnění – 10 nebo 100 milionů, což oceníte hlavně na delších cestách mimo Evropu.

Základní balíček dále pokrývá pojištění odpovědnosti, pojištění osobních věcí a elektroniky, úrazové pojištění i ztrátu dokladů. Připojistit si můžete třeba i letenky.

Vrtulník

Při ohrožení zdraví či života garantujeme zásah asistenční služby až do 200 námořních mil od pobřeží

TIP O tom, že se nevyplatí spoléhat na běžné cestovní pojištění nebo na pojištění k platební kartě, si můžete přečíst v článku Petr se zřítil ze stěžně při plavbě v zahraničí. Jaké jsou náklady na léčbu a pokrylo je cestovní pojištění?

4. Asistence SeaHelp

Asistence SeaHelp řeší problémy svých členů přímo na moři a zdarma. Na zavolání vyšle rychlou zásahovou loď (pluje až 48 uzlů), a tak garantuje nejrychlejší možný zásah (průměrný čas je 40 minut). Každá loď disponuje velkou škálou vybavení a na palubě má i standardní náhradní díly.

Co vše zahrnuje členství v SeaHelp?

Stažení při lehkém nasednutí na mělčinu

Uvolnění lan z propeleru mimo marinu

Rychlou přepravu osob na pevninu (oceníte hlavně při zranění dětí)

Pomoc se startem lodi

Odtah lodě z místa havárie

Přivezení 20 litrů paliva

Příjezd na místo havárie

Poradenství k revíru a počasí a MeteoVarování

TIP Díky jednoduché mobilní aplikaci SeaHelp rychle přivoláte pomoc tlačítkem SOS, kterým i současně nasdílíte svou polohu, odpadá tak problém v komunikaci. Aplikace nabízí i meteovarování a spoustu dalších funkcí.

Člun SeaHelp

Asistence SeaHelp na zavolání vyšle velmi rychlou zásahovou loď

Vybrat si můžete 14denní členství CharterPass (vztahuje na konkrétní charterovou loď) nebo celoroční CharterPass 365 (vztahuje se na člena SeaHelp, je tedy přenositelný). Služby SeaHelp u obou passů pak může využít kdokoliv z posádky, kdo se s členem plaví.

5. Pojištění storna

A v současné situaci se hodí i pojištění storno poplatků, když nebudete moct z vážného důvodu odjet. A o peníze, které jste již zaplatili za pronájem, nepřijdete. Vztahuje se na většinu situací, kvůli kterým obvykle dovolenou rušíte – nemoc, karanténu, úraz, smrt, ztrátu zaměstnání i živelnou katastrofu. Myslíme i na to, že nepříjemná situace může potkat kohokoliv v širší rodině.

O peníze nepřijdete, ani když:

nebudete moct odplout kvůli nemoci či karanténě

dojde k uzavření hranic ČR

zkrachuje charterovka

uzavřou se hranice

uzavře se cílová země (nevztahuje se na případ, kdy země definuje podmínky pro vstup /např. očkování nebo negativní test/ a vy je nesplníte)

Můžete ho uzavřít až 30 dní po zaplacení první zálohy (max do 15 dnů před odjezdem). Plánujete last minute? Pak stačí uzavřít pojištění ve stejný den, kdy platíte loď.

A víte, že pojistit si můžete nejen platbu za loď, ale i za místo na plavbě s kapitánem (sportovní či poznávací plavbu / zájezd)?

Uzavřené hraice

Pojištění storna se vztahuje i na uzavření hranic, nemoc či karanténu

Přejeme vám hodně krásných naplutých mil, dobrý vítr a minimálně stopu vody pod kýlem. A plujte bezpečně. S případnými trablemi vám rádi pomůžeme - nejen naším pojištěním pro jachtaře, ale také nadstandardním poradenstvím v našem Boatsafe Skippers Clubu.

Chci si vybrat pojištění

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!