Nehody a ztroskotání na moři: skutečné námořní příběhy a jejich řešení

Autor: Daniela Jírová 28.8.2023 Článek
Co všechno se může stát na moři? Jak řešit kritické situace? Sdílíme 11 námořních nehod i s rozborem chyb a tipy, jak problémy můžete vyřešit lépe a bezpečněji.
Nehody a ztroskotání na moři: skutečné námořní příběhy a jejich řešení

Nehody na moři se nevyhýbají ani zkušeným mořským vlkům a je vždy dobré pochopit jejich příčinu. Právě díky tomu pak můžeme vlastním nehodám předejít nebo snadno vyřešit krizovou situaci. Pojďme se podívat na 11 skutečných příběhů, o které se s námi otevřeně podělili naši kolegové a klienti. Díky za to!

1. Ztroskotání jachty při noční bouři v Chorvatsku. Co jsme mohli udělat lépe?

Červenec 2023

Tuhle dramatickou situaci prožil letos v červenci Kryštof, a protože se může stát každému, podělil se o podrobný popis i důvody, které ke ztroskotání vedly. Věříme, že řadě jachtařů jeho příběh včetně videa pomůže.

Jachta nasednutá na skály

2. Tragédie na katamaránu v La Caletta. Jak to doopravdy bylo?

Srpen 2023

Vážný úraz, který se stal české posádce na Sardinii, hýbal v srpnu sociálními sítěmi i celou jachtařskou komunitou. Kolovalo hned několik zaručených verzí. Skipper teď s námi zcela otevřeně popisuje celý příběh. Aby sloužil jako poučení pro všechny.

Katamarán

3. Loď se utrhla v bouřce z bójky, většímu poškození zabránil skipper

Srpen 2022

Petr zažil na bójce pěkně horké chvíle. I když se utrhl a loď byla poničená, zabránil svou pohotovostí ještě větší škodě. Co se stalo? A co v takové chvíli dělat a jak situaci dobře vyhodnotit? Ukážeme v dalším článku.

Jachta s vytrženou kotvou

4. Neuvěřitelný příběh. Co se stane, když se do vašeho přistávání zapojí charterovka? Jakou pak máte odpovědnost?

Červen 2022

Tenhle námořní příběh zní neuvěřitelně a nikdo z nás nic podobného nezažil. Přesto stál Davida málem zdraví a celou kauci. Co všechno se při přistávání u mola v Chorvatsku může stát?

Nabouraný katamarán

5. Namotání mooringu na lodní šroub při přistávání. Jak tomu můžete předejít?

Červenec 2021

Namotání mooringu je noční můrou každého jachtaře. Kombinace těsnější mariny a větru je zkrátka riziková. Co přesně se obvykle stane a jaká bývá škoda? Jak si nenamotat mooring na propeler a úspěšně této nehodě předejít?

Namotané lano na lodní šroub

Víte, jaké byly nejčastější škody na lodi v roce 2023? Přinášíme velký přehled nehod, které v roce 2023 řešili čeští jachtaři na moři. Na co si při plavbě dát pozor, abyste také nepřišli o kauci?

6. Rodinnou idylu na kotvě narušil prudce jedovatý ostnatec. Jaká byla první pomoc a jak to dopadlo?

Září 2021

Setkání s ostnatcem mělo poměrně dramatický průběh a pro Honzovu posádku rozhodně nebylo jednoduché. Jak poskytnout první pomoc, na co dát pozor a jaké komplikace hrozí? A kdy raději volat záchranu?

Ošetření poraněného jachtaře

7. Zlomený saling. Jak velká škoda na lodi vznikne a jak jí zabránit?

Červenec 2021

Zlomený saling zní jako banální škoda a většina jachtařů má pocit, že se jich netýká. Jak ukazuje případ našeho klienta, můžete o saling snadno přijít i v nenáročných podmínkách. A hlavně jde o dost drahou škodu.

Zlomený saling na jachtě

8. Poškození lodi při kotvení v Tribunj bylo důvodem propadnutí kauce. Jak rychle měla posádka peníze zpět?

Květen 2021

Poškození lodě při kotvení, které se stalo Petrovi, zažily už desítky jachtařů. Charterová společnost posádce dala k úhradě i děravé plachty. Jak dopadlo vyřešení této pojistné události a co je potřeba udělat?

Odřená loď

9. Srážka lodí na startu regaty a propadlá kauce. Jak dopadla tahle nehoda?

Podzim 2021

Při regatách se zvyšuje kromě hladiny adrenalinu i riziko vzniku škody. Závodní atmosféra si žádá těsné souboje, proto skipperům kryjeme záda nadstandardním pojištěním. A jeden z kapitánů si vyzkoušel toto pojištění na vlastní kůži.

Odřená loď

10. Jak si poradit s ulomeným kormidelním listem?

Jak si poradit, když přijdete o kormidlo a loď je neovladatelná? Teoreticky to má zvládnuté leckterý jachtař, ale jak to funguje v praxi? Jirka Zindulka si to před pár lety vyzkoušel na vlastní kůži.

Poškozene kormidlo na lodi

11. Měli bychom pokračovat přes La Manche nebo se vrátit pro pomoc?

Kvůli trhlině v trupu po srážce s jinou lodí a poškozenému propeleru se Amanda a Victor Tettmarovi dostali do svízelné situace. Neovladatelná loď uprostřed průlivu La Manche, obklopená lodní dopravou a padající nocí...

Prasklina na lodi

Máte svůj vlastní příběh, který by mohl pomoci ostatním jachtařům? Podělte se o něj (klidně anonymně) a napište na náš facebook nebo na daniela@boatsafe.cz. Zajímavé příběhy odměníme členstvím v Boatsafe Skippers Clubu.

Tak hodně krásných naplutých mil, dobrý vítr a minimálně stopu vody pod kýlem. A plujte bezpečně!

A nezapomeňte, že s případnými trablemi vám vždy rádi pomůžeme naším pojištěním pro jachtaře.

Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!